The effect of corporate governance and risk management as relevant accounting techniques on the performance of Islamic vs. conventional banks in Turkey
İlgili muhasebe teknikleri açısından kurumsal yönetim ve risk yönetiminin Türkiye'de İslami bankalar ve geleneksel bankaların performans üzerine etkisi
- Tez No: 692459
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KAMİL BÜYÜKMİRZA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Alrujoubi, Adnan. İlgili muhasebe teknikleri açısından kurumsal yönetim ve risk yönetiminin tyürkiye'de islami bankalar ve geleneksel bankaların performans üzerine etkisi, Doktora Tezi, Ankara, 2021. Bu çalışmanın en temel amacı Türkiye'de İslami bankalar (İB) ile geleneksel bankaların (GB) performanslarını etkileyen değişkenler arasında regresyon analizi yaparak iki banka türü arasındaki korelasyonları belirlemektir. Çalışmanın diğer önemli amacı ise CAMELS modeli kullanmak sureti ile bu banka türlerinin performanslarını karşılaştırmaktır. Bu çalışmanın önemi, banka performanslarının çok geniş kapsamlı kitleleri etkiliyor olmasından kaynaklanmaktadır. Takip eden kısımda araştırmanın ana başlıkları yer almaktadır: 1) Kurumsal yönetişim (KY), risk yönetimi (RY) ile ilgili teorilerin çoğu, iyi KY ve RY uygulamak için fikir birliğine sahip olan ve performans üzerinde mükemmel faydalar sağlayacak olan ekonomik teorilerdir. 2) Türk bankacılık sisteminin temel sorunları bankacılık sektöründe yabancı sermayeye bağımlılık, likidite krizleri ve faiz oranlarının hükümet kurallarıyla değişmesi nedeniyle yerel para birimi enflasyonu olarak sıralanabilir. 3) IB ve GB'ler arasındaki temel farklılık faiz oranlarıdır. Bunun sebebi İslami mevzuatın kullanımıdır. Bu farklılığı ikame etmek için Kar-Zarar Paylaşım (KZP) araçları kullanılmaktadır. Bu nedenle, onları karşılaştırmamız halinde sonuçlarda farklılık beklenir. Çalışma verileri Türkiye Bankalar Birliği'nin internet sitesinden elde edilmiştir. Üç İslami banka ve 19 mevduat bankası çalışmaya dahil edilmiştir. Korelasyonları belirlemek için SPSS programı ve 2010-2017 yıllarına ait panel verileri kullanılmıştır. Tüm hipotezler kabul edildiğinde, IB'lerin performansının genel olarak daha sağlıklı olduğu gösterilmiştir, bu bulgular IB'lerin geleceğinin muadil GB'lere kıyasla hala sağlam bir proje umudu verdiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Alrujoubi, Adnan. The effect of corporate governance and risk management as relevant accounting techniques on the performance of Islamic vs. Conventional banks in Turkey dissertation, Doktora Thesis, Ankara, 2021. This study has main goals. first to identify the correlation by regression analysis among variables that affect the performance (P) of Islamic banks (IBs) vs. conventional banks (CBs) in Turkey. secondly to compare their performances by using the CAMELS model. The importance of this study stems from the fact that bank performance affects a wide range of parties. Next vital steps match research point: 1) Most theories related to corporate governance (CC), risk management (RM) are economic theories have consensus that implement of good CC, RM will give an excellent beneficial on performance. 2) the main problems with Turkish banking system were depending on foreign capital in the banking industry, liquidity crises and local currency inflation due to changing of interest rate by the government rules. 3) There is a main different between IBs and CBs, that interest rate prohibited and clearly defined as Riba in Islamic legislation, they substitute it with profit loss sharing (PLS) tools. Which lead us to expect difference in results if we compare them. Data are obtained from the websites of the Banks Association of Turkey. Three Islamic banks and 19 deposit banks are included. The SPSS program is used to identify correlations, Panel data for the years from 2010 to 2017 are used. All hypothesizes were accepted, it is shown that the performance of IBs is, in general, healthier, these findings imply that the future of IBs still a worthwhile project promising compared to their counterpart CBs.