Die narrativität von musik, geräusch und sprache in roman und film. ein intermedialer vergleich des romans Die Dunkle Seite des Mondes mit seiner gleichnamigen verfilmung
Müzik, ses ve dilin roman ve filmdeki anlatısallığı. 'Die Dunkle Seite des Mondes' adlı roman ile aynı adlı filmin medyalararası karşılaştırması
  1. Tez No: 692463
  2. Yazar: NUR GÜLSÜM KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSEL KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, German Linguistics and Literature, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Geçmişten günümüze film ve edebiyat eserlerine yönelik karşılaştırmalı çalışmaların yapıldığı bilinmektedir. Öte yandan, karşılaştırma konusundaki yöntemler bu medyaların çeşitli anlatım araçlarını göz önünde bulundurmakla birlikte çoğunlukla filmlerdeki ses katmanını romanlardaki ile karşılaştırmak amaçlı bir yöntem geliştirilmediği gözlemlenmektedir. Hem film incelemelerinin ses kullanımını inceleme amaçlı geliştirilen yöntemleri yaygın kullanmaması hem de yazınsal bir medya olan romanda ses katmanının olmadığı anlayışının buna neden olduğu düşünülebilir. Ancak, her ne kadar ses romanda – filmde olduğu kapsamda ve boyutta ortaya konmasa da – romanların da ses betimlemeleri bakımından zenginlik gösterdiği görülmektedir. Karakterlerin konuşmaları, betimlenen ortam sesleri ve çalan müzikler, romandaki anlatının kurgusal ses katmanını oluşturmaktadır. Ses kullanımına işaret eden bu öğelerin dilselleştirilmesi, görsel-işitsel bir medya olan film ile yazınsal bir medya olan romanı – her ne kadar farklı anlatım araçlarına sahip olsalar da – daha geniş bir boyutta karşılaştırmaya olanak sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı roman ve filmde müzik, ses ve dil öğelerinin anlatım aracı olarak kullanımını incelemektir. Bu amacı gerçekleştirmek üzere film, film müziği ve edebiyat kuramlarının yanı sıra medyalararasılık alanındaki kavramlardan yararlanarak bir model geliştirilmiştir. Ardından bu model kullanılarak Martin Suter'in Die dunkle Seite des Mondes adlı romanı ile Stephan Rick'in yönetmenliğini yaptığı aynı adlı uyarlaması ses öğeleri bakımından karşılaştırılmıştır. İnceleme üç temel bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde eserlerdeki müzik kullanımını çözümlemek amacıyla sahne ve ses ilişkisi, müzik tekniği ve anlam üretimi incelenmiştir. İkinci aşamada sesin, ses manzarası, algı yönlendirme ve sembol oluşturma işlevleri tespit edilmiştir. Son aşamada ise karakterlerin konuşmaları aracılığıyla yapılan nitelendirmeler ele alınmıştır. Elde edilen verilerin romanın ve filmin hikâyelerine dair ne anlattığı ve hikâyeyi nasıl etkilediği karşılaştırılmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlar, seslerin filmin hikayesinin önemli bir anlatım aracı olduğu gibi romanda da ses betimlemelerinin etkili bir araç olduğunu göstermektedir. Okurda ve izleyicide amaçlanan etkiyi yaratmak için kullanıldığı ve kahramanların duygularını aktardığı görülmüştür. Her iki eserde ortam sesleri ile bir atmosfer oluşturuluyor. Bazı seslerin ise sembolik anlamlar taşıdığı tespit edilmiştir. Ayrıca romanda ve filmde alıcının dikkatini yönlendirmek için seslerin kullanıldığı görüldü. İncelemede öne çıkan ise romandaki müzik kullanım tekniğidir: Müziğe gönderimde bulunup bu sayede roman ile alıntılanan müziğin konuları arasında bağlantılar kurarak anlatıyı genişletmek. Filmde ise ağırlıklı olarak kullanılan teknik, görsel katmanın müzik aracılığıyla etkileyiciliğini arttırmaktır. Filmde oyuncuların konuşmaları canlandırması aracılığıyla karakterleri tanımlanırken, romanda ise anlatıcının betimlemelerinden yola çıkılmıştır. Romanda ve filmde dil kullanımı incelendiğinde hem doğrudan hem dolaylı kişiselleştirmelerin yapıldığı görülmektedir. Bunun yanı sıra karakterlerin konuşmalarının içeriğinde yaptıkları tanımlamaların karakter oluşumu için önemli bir araç olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the usage of music, sound, and language as narrative tools in novels and films. To achieve this goal, a method has been developed in this study by utilizing film, film music, and literary theories as well as concepts from the field of intermediality. By using this method, Martin Suter's novel Die dunkle Seite des Mondes and Stephan Rick's film adaptation are compared in terms of their sound elements. The analysis consists of three main parts. Firstly, in order to examine the usage of music in both works, the relation between the visual and the audio, the music technique, and the musical codes are analyzed. In the second stage, the functions of the sound in creating soundscapes, symbols or in manipulating one's perception are determined. Lastly, the characterizations through dialogues and monologues are analyzed. All obtained results are evaluated and compared by their narrative functions. Although the methods for film and literature comparison consider the specific tools of these media, it has been observed that no method has been developed to compare the auditive layer of the film with the novel. Both the fact that film analyses do not widely use the developed methods for sound, as well as the impression that there are no sounds in novels are the reasons for this niche. However, although texts cannot actualize sounds like films, they can still be rich in terms of sound description. Characters' speeches, narrated sounds, and the music playing in the diegesis all contribute to the sound layer of the novel's narrative. The telling of the phonetic elements makes it possible to compare the audiovisual film with the textual novel in all their dimensions. The results of the analysis show that the depiction of sound is an important tool for the novel, just as the sound itself is for the film. It has been determined that they are used to create the intended effect on the reader of the book and the audience of the film. Sounds are also used in order to narrate the emotions of the characters. In both works, an atmosphere is created with soundscapes. It has also been determined in this study that some sounds have symbolic meanings. Moreover, sounds are also used to divert the attention of the recipients. What stands out the most is the usage of music techniques in the novel. By referencing music, the narration and interpretation of the novel expands. The film uses music mainly to strengthen the effect of the visual layer. By examining the language in the novel and the film, it comes to light that both direct and indirect characterizations have been formed. While the performance of the actors defines their characters in the film, the descriptions of the novel's narrator build the characterizations. In addition, it is determined that the characterizations made by the characters' speeches are an important tool for the characters' formations.