Pasif nötron doz ölçüm sistemlerinin monte carlo yöntemi ile benzeşimi
Simulation of passive neutron dosimeter systems with monte carlo method
  1. Tez No: 692475
  2. Yazar: UĞUR KARAKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOMBAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, termal ve hızlı nötronlardan kaynaklanan kişisel eşdeğer nötron dozunun belirlenmesi için kullanılan iki farklı CR-39 pasif nötron doz ölçüm sisteminin, Monte Carlo yöntemi ile benzeşimlerinin yapılması amaçlanmıştır. Monte Carlo yöntemi kullanılarak bu dozimetre sistemlerinin akı ve eşdeğer doz tepkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Dozimetre sistemlerindeki nötron etkileşimlerinin benzeşimlerinde geliştirilen Monte Carlo kodu, nötron etkileşimleri sonucu oluşan ikincil yüklü parçacıkların etkileşimlerinin benzeşimlerinde ise SRIM yazılımı kullanılmıştır. İkincil yüklü parçacıkların dozimetre sistemindeki malzemelerle etkileşimleri sonucu oluşan izlerin kimyasal aşındırması literatürdeki modeller kullanılarak yapılmıştır. Termal nötron dozimetresinin eşdeğer doz tepkisi, Maxwell enerji dağılımına sahip nötronlar için belirlenmiştir. Hızlı nötron dozimetresinin eşdeğer doz tepkisi ise 241Am-Be nötron kaynağı için belirlenmiştir. Hızlı nötronlardan kaynaklanan eşdeğer dozu belirlemek için CR-39 malzemesinde oluşan izlerin uzunluklarının dağılımı kullanılmıştır. Bunlara ek olarak farklı kimyasal aşındırma süreleri için CR-39 hızlı nötron dozimetresinin akı tepkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to make Monte Carlo simulations of two different CR-39 passive neutron dosimeter systems used to measure of personal dose equivalents of thermal and fast neutrons. Determination of fluence response and equivalent dose response of these dosimeter systems by using Monte Carlo method were aimed. Neutron interactions within CR-39 dosimeter systems were simulated with the Monte Carlo code developed. Interactions of secondary charged particles with dosimeter materials were simulated by the aid of SRIM software. Chemical etching of tracks formed as a result of charged particle interactions within dosimeter materials were performed by using models present in literature. The equivalent dose response of thermal neutron dosimeter was determined for neutrons have Maxwellian energy distribution. Equivalent dose response of fast neutron dosimeter was determined for 241Am-Be neutron source. The equivalent dose of fast neutrons was found by using track length distributions within CR-39 material. Moreover, the fluence response of fast neutron dosimeter was investigated as a function of chemical etching time.