Sürdürülebilir turizm projelerinin bölgesel kalkınmadaki rolü
Role of the sustainable tourism projects in the regional development
  1. Tez No: 692476
  2. Yazar: ŞİMAL ŞAHİNOĞLU YAYLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FÜSUN İSTANBULLU DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Yapılan bu araştırmanın temel amacı, Türkiye'de turizmin alternatif bir sürdürülebilir kalkınma aracı olarak yer edinmesi için yürütülmekte olan“Gelecek Turizmde”projelerinin bölgesel kalkınmadaki rolünü ortaya koymaktır. Bu bağlamda çalışmada;“sürdürülebilir turizm projelerinin bölgesel kalkınmadaki rolü nedir?”sorusuna cevap aranmıştır. Araştırmada Isparta ili Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak Köyü'nde yürütülmüş olan“Lavanta Kokulu Köy”projesinin bölgeye sağladığı katkılar ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemi belirlenirken kartopu örneklem yöntemi kullanılmış, yarı standartlaştırılmış görüşme yöntemi kullanılarak yerel halk ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların projeyi genel olarak, bölgeye olan ekonomik, sosyo-kültürel ve çevresel katkıları bakımından değerlendirmeleri, lavanta sezonunu süre açısından yorumlamaları ve projenin geleceğine yönelik düşüncelerini ifade etmeleri istenmiştir. Yerel halktan elde edilen veriler, betimsel analize tabi tutularak; lavantaların mor renginin turistik bir cazibe oluşturması sonucunda lavanta tarlalarının turistik bir ürün haline geldiği; tarım faaliyeti dışında yerel halkın ikinci bir gelir kaynağı elde ettiği; araştırma alanındaki Kuyucak Köyü'nde çevresel gelişimin turizm aracılığıyla geliştiği sonuçlarına ulaşılabilmektedir. Bu sonuçlara ek olarak proje sosyo-kültürel açıdan değerlendirildiğinde, kadınların özgüven kazandığı ve iş hayatında daha çok yer almaya başladığı sonucuna varılabilmektedir. Bu olumlu gelişmelerin yanı sıra yerel halk tarafından ifade edilen olumsuzluklar da söz konusudur.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to put forward the role of the“Gelecek Turizmde”(Future Lies in Tourism) projects that are being conducted so that Tourism may gain grounds in Turkey as an alternative sustainable development instrument. In this context the answer to the question“Role of the Future is in the Tourism projects in the regional development?”has been sought. In the study, it was tried to introduce the contributions of the“Lavanta Kokulu Köy”(Town with the Lavender Scent) project which was conducted at the Kuyucak village of the Keçiborlu district of the Isparta province. While determining the sampling of the study, the snowball sampling method has been used, and interviews were conducted with local population using a semi-standardized interview method. Participants were asked generally to make comments on the project on its economical, social-cultural, and environmental contributions to the region, to interpret the lavender season in terms of the duration, and to express the thoughts regarding the future of the project. By subjecting the data gathered from the local population to the descriptive analysis it might be possible to conclude that; as the purple color is a touristic appeal, lavender fields became a touristic product, and the local population gained a second income source other than the agricultural activity and the environment of the Kuyucak Village which is in the area of study, has developed via tourism. In addition to these results, when the project is evaluated from a socio-cultural point of view, it can be concluded that the women gained self-confidence and started taking more place in the work-life. Along with these improvements, there are also negative sides to that as expressed by the local population.