Arı sütünün amiloid beta ile deneysel alzheimer modeli oluşturulmuş sıçanlarda etkileri
Effects of royal jelly on an amyloid beta-induced experimental rat alzheimer model
  1. Tez No: 729183
  2. Yazar: SONGÜL BENZİGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYFULLAH OKTAY ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bunama olgularının büyük çoğunluğunu oluşturan Alzheimer hastalığı, davranışsal bozukluklara yol açan ilerleyici ve sinir hücresi harabiyeti yapan bir beyin hastalığıdır. Hastalığın patolojisinde en önemli bulgulardan biri nöron dışında amiloid beta peptidlerin birikimidir. Bu peptidlerin inflamatuvar süreci tetiklediği ve hastalığın ilerlemesinde etkili olduğu bilinmektedir. Arı sütünün kemirgenlerde konum bulma hafızasını artırdığı ve antiinflamatuvar etkisinin olduğu gösterilmiştir. Bu özelliği ile arı sütü Alzheimer hastalığı için iyileştirici etkiler taşıyor olabilir. Bu çalışmada, hastalık modeli oluşturulan sıçanlarda arı sütünün bilişsel işlevlerin azalmasına ve sinir hücresi enflamasyonuna karşı etkilerini doza bağımlı olarak araştırmayı amaçladık. Wistar-Albino erkek sıçanların hipokampüsünün içine Aβ1-42 peptidinin enjeksiyonu ile AH modeli oluşturuldu. Üç tedavi grubuna enjeksiyonun yedi gün öncesinden on gün sonrasına kadar her gün mide sondası ile arı sütü 30 mg/kg/gün, 100 mg/kg/gün ve 300 mg/kg/gün dozlarında uygulanırken, kontrol ve AH grubuna distile su verildi. Arı sütü tedavisi bittikten sonra pasif sakınma testi ve Morris su tankı testi uygulandı. Hayvanların hipokampüs dokuları biyokimyasal ve histolojik incelemeler için alındı. Sıçanlarda Aβ1-42 uygulamasıyla öğrenme ve hafızada gerileme oluştu. Arı sütünün 30 mg/kg/gün, 100 mg/kg/gün ve 300 mg/kg/gün dozlarında davranış deneyleri ile öğrenme ve hafızada oluşan gerilemenin geri dönüşünde istatistiksel anlamlılık elde edilemedi. AH grubunda gözlediğimiz astrosit ve mikroglia aktivite artışının, 30 mg/kg/gün doz grubu hariç diğer tedavi gruplarında baskılandığı görüldü. Hipokampüste proinflamatuvar TNF-α ve IL-1β düzeylerinin Aβ1-42 peptit uygulaması ile arttığı görüldü ve tedavi gruplarında arı sütünün 30 mg/kg/gün uygulandığı grup hariç diğer iki grupta (100, 300 mg/kg/gün) bu artışın baskılandığı tespit edildi. Bu çalışmadan elde ettiğimiz bulgularımıza göre, AH modelinde astoglial ve mikroglial aktivite ve inflamasyon yapıcı sitokinlerin artışının, arı sütü uygulaması ile baskılandığı görüldü. Bu sonuç sinir hücresi inflamasyonuna ve harabiyetine karşı arı sütünün etkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease, which constitutes the majority of dementia cases, is a progressive brain disease that causes behavioral disorders and causes nerve cell destruction. One of the most important findings in the pathology of the disease is the accumulation of amyloid beta peptides outside the neuron. It is known that these peptides trigger the inflammatory process and are effective in the progression of the disease. It has been shown that royal jelly improves spatial memory in rodents and has an anti-inflammatory effect. Consequently, we hypothetized that royal jelly may have curative effects for Alzheimer's disease. In this study, we aimed to investigate the effects of royal jelly against the reduction of cognitive functions and nerve cell inflammation observed in a rat Alzheimer model in a dose-dependent manner. A model of AD was created by injection of the peptide Aβ1-42 into the hippocampus of Wistar-Albino male rats. Three treatment groups were administered Royal jelly was administered at three doses (30, 100 and 300 mg/kg/day) by gastric tube every day. Treatment was started seven days before and lasted ten days after the Aβ1-42 injection. Distilled water was given to the control and AH groups. After the royal jelly treatment was finished, passive avoidance test and Morris water tank test were applied. Hippocampus tissues of animals were taken for biochemical and histological studies. Learning and memory regression occurred in rats following Aβ1-42 administration. No statistical significance was found in the regression of learning and memory in tests of behavioral experiments at 30, 100 and 300 mg/kg/day doses of royal jelly. It was observed that the increase in astrocyte and microglia activity that we observed in the AH group was suppressed in the other treatment groups, except for the 30 mg/kg/day dose group. The proinflammatory TNF-α and IL-1β levels in the hippocampus increased with the application of Aβ1-42 peptide, and this increase was attenuated in the 100 and 300 mg/kg/day but not the 30 mg/kg/day treatment group. In this study we found that the increase in astoglial and microglial activity and inflammatory cytokines in the AD model was ameliorated by royal jelly application. In conclusion, royal jelly may be effective against nerve cell inflammation and destruction.