Agent-based modeling of nanoparticles at gas-liquid interface with emphasis on environmental systems
Çevresel sistemler vurgusu ile gaz-sıvı arayüzündeki nanopartiküllerin ajan tabanlı modellenmesi
- Tez No: 692487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM LATİF SANİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 562
Özet
Bu tezin temel amacı, gaz-sıvı arayüzünde SDS'nin olduğu durumlarda nanopartiküllerin yüzey gerilimi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu tez aynı zamanda, aynı yüklü ve yüksüz nanopartiküllerin davranışını ve SDS moleküllerinin yüzey gerilimi üzerindeki etkilerini ajan tabanlı modelleme yaklaşımıyla tanımlamayı hedeflemektedir. Deneylere ait sonuçlar ile ajan tabanlı modellerden elde edilen verilerin analizleri, ajan tabanlı modellerin yüzey geriliminin denge durumunu tahmin etme konusunda başarılı olduğunu göstermiştir. Arayüzde bulunan ortalama nanopartikül sayısı ile ölçülen yüzey gerilim değerleri arasındaki ilişkinin doğrusal olmaması nedeniyle Spearman and Kendall korelasyon analizi yapılmış ve korelasyon katsayıları -0,999 ve -0,995 olarak hesaplanmıştır. Netlogo ajan tabanlı modellerde kullanılan zaman birimi“tick”ile günlük hayatta kullanılan zaman birimleri ile ilişkilendirilmesi için yapılan hesaplamalarda 1 tick'in 2,49 ms olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to investigate the effects of nanoparticles on surface tension in the presence of SDS at gas-liquid interface. This thesis also aims to model the behavior of same-charged and uncharged nanoparticles as well as SDS molecules with agent-based modeling approaches to simulate their effects on surface tension. Experimental results and agent-based models showed that agent-based models are capable of predicting the steady state of the surface tension. The relation between as average # nanoparticles at the interface and measured surface tension values are non-linear and this condition cannot be defined by normal distribution. Spearman and Kendall correlation analysis applied and their coefficients for the mentioned variables have been calculated as -0.999 and -0.995, respectively. Time correlation analysis for surface tension experiments and agent-based models has been done for the selected models. The results showed that each tick corresponds to 2.49 ms.