The impacts of grinding ball size distribution on energy consumption, product size and media wear within the dry stirred mill
Kuru karıştırmalı değirmende bilya boyu dağılımının enerji, ürün tane boyu ve bilya aşınması üzerindeki etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 692500
  2. Yazar: TOLGA SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAY ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüz koşullarında, çevresel faktörler sebebiyle, su kaynaklarının daha verimli kullanılması istenmektedir. Bu nedenle de su tüketiminin yüksek olduğu yaş öğütme sistemlerinin yerine geçebilecek kuru öğütme uygulamaları üzerine yapılan araştırmaların artan bir öneme sahip olduğu söylenebilir. Çimento öğütme alanındaki gelişmeler kuru öğütme işleminin iyileştirilmesini ve yeni ekipmanların gelişimine olanak sağlamaktadır. Buradan elde edilen bilgi birikimi farklı uygulamalara da aktarılmaktadır. Mineral endüstrisi bunlardan biri olup, ince boylarda serbestleşmenin daha enerji verimli yapılabilmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda kuru karıştırmalı değirmenler üzerine yapılan çalışmaların öneminin günden güne arttığı düşünülmektedir.Geleneksel öğütme sistemlerinden bilyalı değirmenlerde, farklı boylara sahip bilyalar kullanılmakta olup, uygun dağılımın seçimi ile öğütme performansı arttırılabilmektedir. Benzer yaklaşımın kuru karıştırmalı değirmenler için de uygulanabileceği düşünülmektedir. Böylelikle, kuru karıştırmalı değirmenlerde farklı bilya boyu kompozisyonu tercih edilmesi ile öğütme performansı ve de ürün kalitesi üzerinde etkilerin olabileceği öngörülmektedir. Kuru karıştırmalı değirmenlerle ilgili son yıllarda artan sayıda araştırma olmasına karşılık, halihazırda eksik olan bazı noktalar da bulunmaktadır. Bilya boyu dağılımı etkisinin tartışılması bu eksikliklerden bir tanesidir. Bu tez çalışması kapsamında, öğütücü ortama sahip değirmenlerin performansını doğrudan etkileyen bir değişken olan bilya boyu dağılımının, dik hazneli kuru karıştırmalı değirmenin öğütme performansı üzerine etkisi, kesikli öğütme testleri ile incelenmiştir. Bu amaçla, çalışmanın ilk kısmında, literatürde geliştirilen malzeme boyu ve bilya boyu oranı değerleri kullanılarak seçilen bilya boylarının, dik karıştırmalı değirmen için, ikili ve üçlü bileşimleri farklı oranlarda karıştırılmıştır. Kalsit, klinker ve bakır cevherleri için farklı karıştırma hızlarında yapılan testler sonucunda elde edilen veriler, enerji, boyut dağılımının şekli ve elde edilen boyut indirgeme oranları yönlerinden değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilerleyen kısmında; dik hazneli kuru karıştırmalı değirmende, farklı boyutlara sahip bilya dağılımının kullanılmasının, bilya aşınma değerleri üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen bulguların, giderek yaygınlaşması beklenen kuru yatay karıştırmalı değirmen teknolojisi üzerinde faydalı olacağı düşünülmektedir. Ayrıca, detaylı aşınma ölçümlerinin yapılması neticesinde bu değirmenlere bilya tedariki yapabilecek firmalara da ışık tutması sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, it is desired to use water resources more efficiently due to environmental factors. Therefore, it can be said that researches on dry grinding applications, which can replace wet grinding systems with high water consumption, are of increasing importance. Improvements in the field of cement grinding allow for the improvement of the dry grinding process and the development of new equipments. The knowledge accumulated here is transferred to different applications. The mineral industry being one of them, it is aimed to make liberalization in fine sizes more energy efficient. In this context, the importance of dry stirred mills is increasing day by day. As one of the traditional grinding systems, spherical shaped grinding media with different sizes are used in the ball mills, and grinding performance can be increased by choosing the appropriate grinding media size distribution. It is thought that a similar approach can be applied for dry-stirred mills. Thus, it is predicted that there may be effects on grinding performance and product quality by choosing different grinding media size compositions in dry stirred mills. Although there has been an increasing number of researches on dry stirred mills in recent years, there are still some missing points. Discussing the effect of grinding media size distribution is one of these shortcomings. Within the scope of this thesis study, the effect of the ball size distribution, which is a variable that directly affects the performance of mills with a grinding medium, on the grinding performance of a vertical dry stirred mill was investigated by batch grinding tests. For this purpose, in the first part of the study, the bi-modal and trimodal compositions of the media sizes which were selected by using the material size-ball size ratio values developed in the literature were mixed in with different ratios for the vertical stirred mill. The data obtained as a result of the tests performed at different stirrer speeds for calcite, clinker, and copper ores were evaluated in terms of energy, the shape of the size distribution, and the obtained size reduction ratios. In the following section of the study; The effects of using the grinding media distribution of different sizes on the dry stirred mill with a vertical chamber are discussed. The findings from this study are expected to be beneficial to dry vertical stirred mill technology, which is expected to become increasingly widespread. In addition, as a result of detailed wear measurements, it will be possible to shed light on companies that can supply spherical shaped grinding media to these mills.