Özefagus kanserinde human papillomavirüs enfeksiyonunun histopatolokik yöntem ve polimeraz zincir reaksiyonu tekniği ile incelenmesi
Detection of human papillomavirus infection in esophageal carcinomas by the histopathological method and polymerase chain reaction technique
- Tez No: 69253
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET özefagus Kanserlerinde Human Papillomavirus Enfcksiyomı'nıın JTistopafoIojik Yflntem ve Polimeraz Zincir Reaksiyonu Tekniği ile Araştırılması Özefagus kanserinin sebebi bilinmemektedir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan epidemiyolojik çalışmalar, özefagus kanseri ile alkol, tütün, nitrozaminler, vitamin eksiklikleri, affatoksin, kandidal ve viral enfeksiyonların ilişkisi olduğunu düşündürmektedir. Bu çalışmada HPV enfeksiyonunun, özefagus kanserlerinin etyolojisinde rolü olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Çalışmaya 17'si kadın, 13'û erkek olmak üzere 30 squamoz hücreli karsinom ile 6'sı erkek, 4'ü kadın 10 adenokarsinom vakasının cerrahi rezeksiyon materyalleri alındı. Normal özefagus mukozasından alınmış 10 biyopsi örneği kontrol grubu olarak alındı. Bu vakalardan hazırlanmış kesitler histopatolojik olarak incelenerek diferansiasyon dereceleri belirlendi ve HPV enfeksiyonu'na ait bulguların varltğı araştırıldı. Aynca bu örneklerden alınan kesitlere PCR amplifikasyonu uygulandı. Otuz squamoz hücreli karsinom vakasının 19'unda, 10 adenokarsinom vakasının 4*ünde histopatolojik olarak HPV enfeksiyonu tespit edildi. Squamoz hücreli karsinom vakaları ile adenokarsinom vakaları arasında HPV enfeksiyonu tespit oranlan bakımından anlamlı farklılık yoktu (p > 0.05). Otuz squamoz hücreli karsinom vakasının 10'unda PCR tekniği ile \1?V 16 ve/veya 18 DNA, 10 adenokarsinoma örneğinin,!' İnde ise HPV 18 DNA pozitifliği mevcuttu. Kontrol grubuna ait örneklerde ne histopatolojik inceleme, ne de PCR tekniği ile HPV enfeksiyonuna ait deliller bulunamadı. Squamoz hücreli kanser vakalarında; histopatolojik olarak tespit edilen HPV enfeksiyonu pozitiflik oranı, PCR tekniği i\e bulunan HPV DNA pozitiflik oranından daha yüksekti (p < 0.01). Adenokarsinom vakalarında ise histopatolojik pozitiflik oranı ile, PCR pozitifliği oranı arasında anlamlı fark bulunamadı (p > 0.05). PCR amplifikasyonu ile HPV DNA pozitifliği tespit edilen vakaların hepsinde histopatolojik olarak HPV enfeksiyonuna ait bulgular vardı. Histopatolojik pozitiflik ile PCR pozitifliği arasında anlamlı korelasyon vardı (r = 2.23, p < 0.001). İyi 63diferansiye squamoz hücreli kanserlerdeki histopatolojik HPV enfeksiyonu pozitifliği, az diferansiye squamoz hücreli kanserlerde histopatolojik olarak tespit edilen pozitiflik oranına göre daha yüksekti (p < 0.05). Sonuçta; HPV enfeksiyonunu özefagusun hem squamoz hücreli kanserlerinde hem de adenokanserlerinde, normal kontrollere göre daha yüksek oranda bulduk. Bu durum, human papillomavirüsün özefagus kanserinin etyolojisinde rolü olabileceğini düşündürdü. Ayrıca, çalışmamızın sonucunda, histopatolojik olarak HPV enfeksiyonunun, özellikle iyi diferansiye tümörlerde daha yüksek sıklıkta tespit edildiğini ve histopatolojik olarak HPV enfeksiyonunu gösteren bulguların dokuda HPV DNA varlığı için güvenilir bir gösterge olduğunu bulduk. 64
Özet (Çeviri)
SUMMARY Detection of Human Papillomavirus Infection in Esophageal Carcinomas by the Histopahological Method and Polymerase Chain Reaction Technique The cause of esophageal cancer is unknown. Epidemiologic studies from several areas of the world suggest a relationship to alchool, tobacco, nitrosamines, vitamine deficiencies, aflatoxin, candidal and viral infections. In this study, we aimed to investigate whether human papillomavirus (HPV) has a role in the etiology of esophageal cancers. Thirty cases with squamous cell carcinoma (17 females and 13 males) and 10 with adenocarcinoma (6 males and 4 females) were included in this study. Additionally, 10 biopsy materials taken from normal esophageal mucosa were accepted as the control group. The degrees of differentiation was determined by the histopathologic evaluation of the sections obtained from these cases and the presence of findings associated with HPV infection was researched. In addition, polymerase chain reaction (PCR) amplification applied to the sections obtained from the cases. HPV infection was histopathologically detected in 19 of 30 squamous cell carcinoma and in 4 of 10 adenocarcinoma cases. There was not any difference between the frequencies of the HPV infection in adenocarcinoma and squamous cell carcinoma cases (p > 0.05). HPV type 16 and/or typel8 DNA were detected in 10 of 30 squamous cell carcinoma and HPV type 18 DNA alone was detected in 1 of 10 adenocarcinoma cases with PCR technique. In the control samples, any evidence suggesting HPV infection was not found neither in histopatologic investigation nor in PCR technique. In squamous cell carcinoma group, the positivity rate of infection with histopathologic evaluation was higher than the positivity rate of HPV DNA with PCR technique (p < 0.01), while in adenocarcinoma group there was not any significant difference (p > 0.05). Histopathologic findings related to the HPV infection were detected in all the cases in whom HPV DNA was positive. A significant correlation was present between the histopathologic positivity and PCR positivity (r = 2.23, p < 0.001). The positivity rate of HPV infection was higher in 65well-differentiated squamous cell carcinoma cases than in poorly differentiated squamous cell carcinoma ones (P < 0.05). As a conclusion, we found that HPV infection was detected in higher rates both in squamous cell carcinoma and adenocarcinoma of esophagus than in the control group. This condition suggests that HPV might have a role in the etiology of esophageal cancers. Additionally, at the end of this study, we found that HPV infection was significantly higher in well differentiated tumors and that histopathologic findings of HPV infection were reliable markers for the presence of HPV DNA in tissue. 66