Yeni tanı evre ı hipertansiyonu olan hastalarda nebivolol veya olmesartan tedavisinin kan basıncı ve bazı inflamatuar belirteçler üzerine etkisinin araştırılması
Effect of Nebivolol versus olmesartan on blood pressure levels and some inflammatory markers in new-onset, stage I essential hypertension
  1. Tez No: 266698
  2. Yazar: MEHMET ALİ NAHİT ŞENDUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY SAİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Olmesartan, oral yoldan etkili, seçici bir anjiyotensin II reseptör antagonistidir. Nebivolol ise yeni 3. kuşak bir beta blokerdir ve etkisini ß1-selektif adrenerjik blokaj yaparak ve vazodilatasyon ile göstermektedir. Bu çalışmada yeni tanı evre I esansiyel hipertansiyonu olan hastalarda olmesartan veya nebivolol tedavisinin kan basıncı ve bazı endotel belirteçler üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı.Araştırmaya yeni tanı almış, evre 1 esansiyel hipertansiyonu olan 85 hasta dahil edildi. 42 hastaya olmesartan, 43 hastaya nebivolol tedavisi verildi. Hastalara tedavi öncesi ve tedavi başlandıktan 8 hafta sonra kan basıncı ölçümleri yapılarak elde edilen kan basıncı düşüşleri kaydedildi, FMD ölçümleri ile ekokardiyografik ölçümleri yapıldı. Tüm hastalardan tedavi öncesi ve tedavi sonrasında alınan serum örneklerinde resistin, nitrik oksid, PAI-1 ve CRP düzeyleri karşılaştırıldı.Analizler sonunda, her iki tedavi grubunda sistolik ve diyastolik kan basıncındaki azalma istatistiksel olarak anlamlı iken gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (sistolik kan basıncı p=0,452, diyastolik kan basıncı p=0,752). Kan basıncının 140/90 mmHg'nin altında olma oranı olmesartan tedavisi alan hastalarda %66,7, nebivolol tedavisi alan hastalarda %69,8 olarak saptandı (p=0,941). Akıma bağlı vasodilatasyondaki (FMD) değişim incelendiğinde hem olmesartan, hem de nebivolol tedavisi alan hastalarda tedavi sonrasında belirgin artış izlenirken, her iki tedavi grubundaki artış istatistiksel olarak benzer bulundu (p=0,6). Her iki tedavi grubunda da CRP, PAI-1 ve resistin düzeylerinde azalma izlenirken, bu azalma istatistiksel olarak anlamlı değildi. Nitrit+nitrat değerlerinde her iki tedavi grubunda artış saptandı ancak istatistiksel olarak anlamlılığa ulaşmadı. Sol ventrikül kütlesindeki azalma 8. hafta sonunda olmesartan tedavisi alan hastalarda nebivolol tedavisi alan hastalara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı saptandı p=0,002).Sonuç olarak, bu çalışma ile hem olmesartan, hem nebivolol tedavisi verilen hastalarda benzer kan basıncı yanıtı, benzer FMD artışı ve endotel biyobelirteçlerde benzer değişim gösterilmiştir. Olmesartan tedavisi alan hastalarda sol ventrikül kütlesindeki azalma daha belirgin olarak gözlenmiştir. Ancak, araştırmaya dahil edilen vaka sayısının azlığı da göz önüne alınarak elde edilen verileri destekleyecek daha geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Olmesartan is an orally effective, selective angiotensin II receptor antagonist. Nebivolol, the new third generation beta blocker, is a racemate that exhibits both high ß1-selectivity and vasodilating effects. In this study, we investigated the effect of olmesartan or nebivolol treatment on blood pressure and endothelial markers in new-onset stage I essential hypertension .Eighty five patients newly diagnosed to have essential hypertension were included in the study. 42 patients were treated with olmesartan, 43 patients were treated with nebivolol. We recorded the blood pressures and flow mediated vasodilatation (FMD) before and 8 weeks after the beginning of treatment. The levels of nitric oxide, resistin, PAI-1 and CRP were measured from serum samples before and after treatment as an endothelial markers.At the end of the analysis, in both treatment groups, reduction in systolic and diastolic blood pressure was statistically difference, but this reduction was not statistically between groups. (systolic blood pressure p=0,452, diastolic blood pressure p=0,752). In olmesartan treatment group %66,7, in nebivolol treatment group %69,8 of patients, the goal of treatment blood pressure