Quality assessment of metagenomic algorithms and creation of a single pipeline
Metagenomik algoritmaların nitelik değerlendirmesi ve tek bir boru hattı oluşturulması
  1. Tez No: 692524
  2. Yazar: MUHAMMET ABDURRAHMAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ BİLECEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biostatistics, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çevre, insan ve hayvan sağlığı çalışmalarında metagenomik giderek daha önemli hale gelmektedir. Vücudumuzun içindeki ve üzerindeki bakterilerin çok önemli olduğu açıkça bilinmektedir. Bir mikrobiyal araştırmada downstream analizinin ilk adımı, örneklemdeki komünite miktarını bulmaktır. Bununla birlikte, downstream analizi birçok çözülmemiş bilgisayımsal zorluğu da içerir. Zorluklar, veri hacmi, büyük bilgi işlem kaynakları ve kodlama bilgisi gereksinimi olarak özetlenebilir. Sunulan çalışmanın temel amacı, en modern metagenomik taksonomik sınıflandırma araçları (Kraken2, Centrifuge ve Clark) için Grafiksel Kullanıcı Arayüzü ile tek bir boru hattı geliştirmek ve böylece herhangi bir alandan gelen araştırmacıların analizlerini yürütmelerine olanak tanımaktır. Çalışmamızda, gerçek hayattan örnekler analiz edildi ve sınıflandırma araçlarının resmî mini standart veritabanları ve NCBI 16S rRNA referans dizilerinden oluşturulan özel bir veritabanıyla karşılaştırıldı. Buna ek olarak, Kefir örnekleri sadece Türkiye'de yaygın olarak görülen Kefir türlerinden oluşturulan başka bir özel veri tabanı ile analiz edildi. Sonuçlara göre, 16S veritabanı sonuçları sınıflandırılmamış dizileri azaltırken, Kefir özel veritabanı 16S veritabanından daha iyi sonuçlar gösterdi.
Özet (Çeviri)
Metagenomics is increasingly important in studies of environment, human and animal health. It has become clear that bacteria in and on our bodies are very significant. Thus, there is a big boost in the number of scientists who are studying metagenomics. The first step of a downstream analysis in a microbial research is to find out about the community abundance in a sample. However, it also contains many unsolved computational challenges. The challenges can be summarized as handling data volume, large compute resources and requirement of coding knowledge. The main objective of the presented study was to develop a single pipeline with Graphical User Interface for the state-of-the-art metagenomic taxonomic classification tools (Kraken2, Centrifuge and Clark) that would allow researchers from any background to run their analysis. The real-life samples were analyzed and compared with tools' official mini standard databases and a custom database constructed from NCBI 16S rRNA reference sequences. In addition to that, Kefir samples were analyzed with another custom database that consists only Kefir species that are commonly seen in Turkey. According to the results, 16S database results decreased the unclassified sequences while the Kefir custom database showed even better results than the 16S database.