Çevrimiçi eğitim aracının kalite değerlendirmesi
Quality assessment of online training tool
  1. Tez No: 714882
  2. Yazar: GÖKHAN PARMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ERDOĞDU ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Eğitim insanlık tarihi boyunca süregelen ve yaşamın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Yaşamış olduğumuz çağın bir parçası olan değişimden payını alarak eğitim de geçmişten günümüze farklılık göstererek ulaşmıştır. Teknoloji de tıpkı eğitim gibi başta sadece karşılıklı iletişim kurma amacıyla ortaya çıktıktan sonra, değişimden payını alarak ihtiyaçlar doğrultusunda farklılıklar göstermiş ve hala gelişimini sürdüren hayatın bir parçası olmuştur. Sürekli değişim ve gelişim gösteren bu iki yaşam değişim parçası, eğitimde gelişim göstermek adına ihtiyaçların artmasıyla 1950'li yıllardan itibaren bir araya gelmiş ve birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Teknolojinin gelişimi sürdürmesi ve eğitiminde buna eşlik etmesiyle birlikte eğitimde farklı öğrenim yolları da ortaya çıkmıştır. Bunlardan en önemlisi öğrencilere standart olarak sunulan yüz yüze eğitim yanı sıra çevrimiçi ortamda da belli bir ortam ve zamana bağlı kalmadan sunulan internet tabanlı eğitimlerdir. Yer, zaman kavramına bağlı kalmamak, çeşitli eğitim destekleyici kaynaklar sunabilmek, eğitim esnasında araştırma yapabilmek ve kolay yönetilebilir olması sebebiyle internet tabanlı eğitim yüz yüze eğitime göre öğretmen ve öğrenciler için daha popüler ve tercih edilir hale gelmiştir. Çevrimiçi eğitim yapılabilmesi ve öğrencilere kaynaklar sunulabilmesi adına içerik yönetim sistemleri geliştirilmiştir. Geliştirilen bu sistemler geçmişten bugüne sayısı gitgide artarak devam etmektedir. Peki bu sistemler içerik, tasarım ve sunulan kaynaklar açısından hedef kitleye hitap etmekte midir ve kaliteli ürünlerdir diyebilir miyiz? Bu sorunun cevabını bulabilmek adına İngiltere kökenli bir şirketin İngilizce öğretmek amacıyla sahip olmuş olduğu kitap serisi için bir içerik yönetim sistemi oluşturulmuştu. Tasarlanan materyalin, tasarım ve içerik açısından öğretmen adayları ve çalışan mezunlar tarafından önce sistemi uygulamalı olarak incelemesi yapılmış olup ardından kendilerine yönlendirilen 5'li likert ölçeği ile hazırlanmış olan değerlendirme formu aracılığıyla görüşleri alınmıştır. Bunun sonuçlarına göre uygulanan istatistiksel test sonuçları ile iki grup arasındaki varyans değerleri eşit kabul edilmiş ve her iki grubunda tasarlanan materyalin kullanılabilir olduğu konusunda hemfikir olduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak konu uzmanları ile yapılan görüşme doğrultusunda tasarlanan materyalin sade, kullanılabilirlik açısından basit ve planlı bir yapıya sahip olduğu ve derslerin içerisinde ek kaynak niteliği taşıyabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Uzmanlar materyalin, öğretmen eğitimi, oyun tabanlı sistem yapısı ve öğrencilerin kendilerini rahat hissetmelerini gerektiren esnek bir yapıya evrilmesi konusunda da önerilerde bulunmuştur. Toplanan sonuçlar doğrultusunda sistem içerisinde belli kısımların düzenlenmesi gerçekleştirilmiş olup diğer düzenlemeler için şirkete bilgilendirilme yapılmış ve geliştirme payı olarak rapor ettirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Education is an indispensable part of life and has been going on throughout human history. By taking its share from the change that is a part of the age we have lived, education has also reached from the past to the present. Technology, just like education, has emerged only for the purpose of mutual communication, after taking its share from the change, it has shown differences in line with the needs and has been a part of life that continues to develop. These two life changing parts, which are constantly changing and developing, have come together since the 1950s with the increasing needs in order to improve in education and have been used together. With the continuation of the development of technology and accompanying it in education, different learning ways have emerged in education. The most important of these is the face-to-face education offered to students as a standard, as well as the internet-based education offered in an online environment regardless of a specific environment and time. Internet-based education has become more popular and preferred for teachers and students compared to face-to-face education due to the fact that they do not stick to the concept of space and time, provide various educational supportive resources, make researches during education, nda re easy to manage. Content management systems have been developed in order to provide online education and provide resources to students. These developed systems continue to increase in number from past to present. So, do these systems appeal to the target audience in terms of content, design and resources, and can we say that they are quality products? In order to find the answer to this question, a content management system was created for the series of books owned by a UK-based company to teach English. The system was examined by prospective teachers and working graduates in terms of design and content of the designed material, and then their opinions were taken through the evaluation form prepared with a 5-point Likert scale directed to them. According to the results of this, the statistical test results applied and the variance values between the two groups were considered equal and it was found that both groups agreed that the designed material was usable. In addition to this, it was concluded that the material designed in accordance with the interviews made with the subject experts has a simple, simple and planned structure in terms of usability and can be an additional resource in the lessons. Experts also made suggestions for the material to evolve into a flexible structure that requires teacher training, game-based system structure and students to feel comfortable. In line with the results collected, certain parts of the system were arranged, and the company was informed about other regulations and reported as development share.