Differentiating faiths: Strategies of intra-group and inter-group boundary making among Alevis in Turkey
İnançları farklılaştırmak: Türkiye'deki Alevilerin grup içi ve gruplar arası sınır çizme stratejileri
  1. Tez No: 692534
  2. Yazar: PINAR AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IOANNİS GRİGORİADİS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Anthropology, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 558
Özet
Bu çalışmanın amacı, grup içi ve gruplar arası sınır çizme stratejilerinin birbiriyle olan ilişkisini Alevi sivil toplum örgütleri üzerinden incelemektir. Alevi toplumunu harekete geçirmek ve onlara imkân sağlamak amacıyla Alevi sivil toplum örgütleri iki farklı sınır çizme stratejisi benimserler: 1) Sınırlarını korumak ve inşa etmek amacıyla diğer Alevi gruplarıyla grup içi sınırlar çizerler 2) Kendilerini Türkiye'deki çoğunluk topluluklardan ve kuruluşlardan farklılaştırmak için Sünnilerle ve diğer topluluklarla kendileri arasında gruplar arası sınırlar çizerler. Bu araştırmanın amacı bu iki farklı sınır çizme stratejilerinin birbiriyle olan bağlantılarını incelemektedir. Araştırma, bu iki grubu analiz ederken sınır çizme yaklaşımı kullanmaktadır. Bu araştırma, sınır çizme çerçevesine odaklanarak grup içi sınır çizme stratejilerinin, gruplar arası sınır çizme stratejileri ile nasıl ilişkilendirilebileceğini irdelemeyi hedeflemektedir. Buradan hareketle, bu araştırmada bu iki süreç“ikili sınır çizme süreci”olarak adlandırdığım, iki süreç arasındaki bağlantıyı incelemektedir. Başka bir deyişle, bu tezin cevaplamayı hedeflediği araştırma sorusu:“Alevi sivil toplum örgütlerindeki grup içi sınır çizme stratejileri ve tartışmaları, Aleviler ve Sünniler arasındaki gruplar arası ilişkileri nasıl etkilemektedir?”Bu araştırma, literatüre gruplar arası ve grup içi süreçler arasındaki bağlantıları çözümleyerek katkıda bulunmayı amaçlarken; bir yandan da farklı Alevi sivil toplum örgütlerinin kendilerini birbirlerinden ve Sünnilerden hangi şekillerde ayırdıklarının anlaşılmasını sağlayacak yeni bir çerçeve sunarak, Türkiye'deki Alevi sivil toplum örgütlerine dair literatüre katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between inter-group and intra-group boundary making strategies through a study of Alevi civil society organizations in Turkey. This study argues that to mobilize and deliver services to members of the Alevi community in a Sunni majority society, Alevi civil society organizations utilize two different boundary making strategies: 1) They construct and maintain intra-group Alevi boundaries to differentiate themselves from other Alevi organizations; 2) They construct and maintain inter-group boundaries with Sunnis to differentiate themselves from the majority community and organizations in Turkey. This research aims to find the extent to which these two distinct types of boundary making strategies are interlinked. The study utilizes the boundary making approach to analyze the strategies of the two groups. By focusing on the boundary making framework this study aims at investigating how the intra-group boundary making strategies could be applied and linked to inter-group boundary making processes. Hence, this research specifically looks at the link between these two processes, what I refer to as“the dual boundary making process.”Therefore, the research question that this dissertation aims to investigate is:“How boundary making strategies and debates are constructed within in-group Alevi civil society organizations influence the inter-group relationship between Alevis and Sunnis?”The study aims to contribute to the literature by analyzing the interlinkages between intra-group and inter-group processes while also contributing to the literature on Alevi civil society organizations in Turkey by presenting a novel frame for understanding how separate Alevi organizations differentiate themselves from each other and from Sunnis.