Travayda kullanılan nefes egzersizi ve olumlama yönteminin kadınların doğum öz-yeterliliği ve memnuniyetine etkisi
The effect of breathing exercise and affirmation method used in labor on women's birth self-efficacy and satisfaction
- Tez No: 838235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA İLDAN ÇALIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu araştırma, travayda kullanılan nefes egzersizi ve olumlama yönteminin kadınların doğum öz-yeterliliğine ve memnuniyetine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tasarım tipinin uygulandığı araştırmanın örneklemini 128 nullipar gebe oluşturmuştur. Veriler, Gebe Tanıtıcı Bilgi Formu, İnnatal Dönem Değerlendirme Formu, Visual Analog Skala [VAS], Olumlama Cümleleri Değerlendirme Formu, Doğum Eyleminde Öz-Yeterlilik Ölçeği Kısa Versiyonu ve Doğum Memnuniyet Ölçeği Revize Formu ile toplanmıştır. Doğumun birinci evresinde olan gebelere aktif fazdan itibaren bir gruba diyafram nefesi egzersizi, bir gruba olumlama yöntemi, bir gruba hem diyafram egzersizi hem de olumlama yöntemi kullanılırken kontrol grubundaki gebelere herhangi bir girişim uygulanmamış, rutin bakım almışlardır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler ki kare testi, tek yönlü varyans analizi, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research was conducted to determine the effect of breathing exercise and affirmation method used in labor on women's birth self-efficacy and satisfaction. Materials and Methods: The sample of the study, in which the randomized controlled experimental design type was applied, consisted of 128 nulliparous pregnant women. Data were collected with Pregnant Descriptive Information Form, Innate Period Evaluation Form, Visual Analog Scale, Affirmation Statement Evaluation Form, Short Form of the Childbirth of Self-Efficacy Inventory and Birth Satisfaction Scale. Pregnant women who are in the first stage of labor have been using diaphragmatic breathing exercise to one group, affirmation method to one group, both diaphragmatic exercise and affirmation method to one group since the active phase, while pregnant women in the control group have not been given any intervention, they have received routine care. Descriptive statistical methods, chisquare test, one-way analysis of variance, t-test for dependent and independent groups were used in the analysis of the data.