Diyarbakır ilinde çiftçilerin organik üretime devam etme eğilimleri üzerine bir araştırma
A research on the tendency of farmers to continue organic farming in Diyarbakir province
  1. Tez No: 692559
  2. Yazar: ŞENAY SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BOYACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, organik tarım yapan üreticilerin organik tarıma devam etme eğilimlerinde etkili faktörleri tespit etmektir. Araştırmada kullanılan veriler Diyarbakır İli Dicle ve Eğil İlçelerinde organik tarımın yoğun olarak yapıldığı köylerdeki organik tarıma devam eden 173 ve vazgeçen 44 üreticiden yüz yüze görüşmelerle doldurulan anket yardımı ile elde edilmiştir. Anket yapılacak üreticilerin belirlenmesinde basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Organik tarıma devam eden ve vazgeçen üreticilerin karşılaştırılmasında T Testi ve Ki-Kare testlerinden yararlanılmıştır. Üreticilerin organik tarıma devam etme eğilimlerinde etkili faktörler Lojistik Regresyon Analizi ile belirlenmiştir. Araştırmada, organik tarıma devam edenlerin organik tarımdaki deneyimleri, eğitim düzeyleri, işledikleri arazi miktarı, hayvan sayıları, örgütlenme eğilimleri organik tarımı terk edenlere göre yüksek bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre eğitim düzeyi, organik tarım deneyimi, toplam işlenen arazi ve hayvan varlıkları yüksek olanlarda ve tarım dışı gelirin varlığı organik tarıma devam etme eğilimini arttırmaktadır. Organik tarıma geçiş projesi yürütülecek yörelerde ilk etapta eğitim düzeyi yüksek, aile birey sayısı fazla ve daha geniş araziye sahip olan üreticilerle projelerin yürütülmesi organik tarımın yaygınlaşması ve devamlılığı için daha uygun strateji olarak düşünülmektedir. Üreticilere yönelik eğitimlerde öncelikli konular olarak örgütlenme ile organik ürün yetiştirme teknikleri yanında organik tarımın insan ve çevre sağlığı üzerindeki olumlu etkilerine yer verilmelidir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to determine the factors affecting the tendencies of farmers to continue organic farming. The data used in the study were obtained with the questionnaire forms from 173 organic farmers and 44 farmers who abandoned organic farming in the villages where organic farming is intensively carried out in Dicle and Eğil Districts of Diyarbakır Province. The simple random sampling method was used in determining the number of questionnaires. T-test and Chi-Square tests were employed to compare farmers' socioeconomic and farm characteristics who continued and abandoned organic farming. The Logistic Regression Analysis was utilized to determine the factors affecting the tendencies of farmers to continue organic farming. In the study, the experience on organic farming, education level, the cultivated land amount, the number of animals, and cooperation tendencies of the organic producers farmers were higher than farmers who abandoned organic farming. The research results showed that the high educational level, more experience on organic farming, the size of the total cultivated land amount, more animal assets, and existence of non-farm income increase the tendency to continue organic farming. It is recommended to carry out projects with farmers who had high education level, a large household size, and a large land amount by analyzing the target farmers in the agricultural production areas where the transition to the organic farming project would be carried out. In the training programs for farmers, the positive effects of organic agriculture on human and environmental health, farmers' organization, and organic product growing techniques should be included as priority issues.