Diyarbakır ilinde mısır yetiştiriciliğinde yabancı ot sorunu
Weed problem in corn production in Diyarbakır, Turkey
- Tez No: 712814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYYAN YERGİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Diyarbakır'da son yıllarda sulama imkanlarının artmasıyla tarımsal üretimde büyük artış olmuştur. Bununla birlikte mısır yetiştiriciliği artmış ve sonuç olarak yabancı otlar daha fazla sorun olmaya başlamıştır. Yapılan anket çalışması ile Diyarbakır ili ve ilçelerinde mısır çiftçisinin yetiştiricilikle ilgili bilgi seviyeleri, yabancı ot sorununun hangi boyutta olduğu ve yabancı otlarla mücadelede üreticinin bilgi, deneyim ve sorunları çözmedeki yaklaşımları araştırılmıştır. Bu amaçla 2021 yılında Diyarbakır'da mısır yetiştiriciliği yapan 170 çiftçi ile yüz yüze görüşülerek anket yapılmış ve çiftçilere toplam 30 soru yöneltilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre mısır çiftçilerinin eğitim durumlarının orta seviyede olduğu, en önemli sorunlarından birinin zirai mücadele sorunları olduğu, bunların içinde de böcekler ve yabancı otlar ilgili problemlerinin fazla olduğu anlaşılmıştır. Çiftçiler bu yabancı otlardan en çok Sorghum halepense L. Pers., Xantihum strumarium L. ve Portulaca oleraceae L.'nin sorun olduğunu belirtmişlerdir. Yabancı otlarla ilgili sorunlarını çözmek için çiftçilerin yabancı ot mücadelesinde kimyasal ve fiziksel mücadele yöntemlerini kullandıkları, bu herbisitleri ise çoğunlukla zirai ilaç bayilerinin tavsiyelerine göre aldıklarını ve sorunlarını büyük oranda çözdüklerini belirtmişlerdir. Bunun yanı sıra özellikle zararlılar ile mücadelede alet-ekipman eksikliğinden kaynaklı sıkıntı yaşadıkları ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığının çiftçilerin hasat sonrası ürünlerini daha kolay pazarlayabilecekleri DİTAP uygulamasından haberdar olmadıkları çalışmadan elde edilen önemli sonuçlar arasındadır. Sonuç olarak, Diyarbakır'da çiftçilerin mısır yetiştiriciliği ile ilgili bazı eksiklikleri ve sorunları olmakla beraber mısır yetiştiriciliğinden genel anlamda memnun oldukları görülmektedir
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been a great increase in agricultural production in Diyarbakır with the increase in irrigation opportunities. However, maize cultivation has increased and as a result weeds have become more of a problem. With the survey study, the knowledge levels of corn farmers about farming, the extent of the weed problem and the knowledge, experience and approaches of the producer in solving the problems in management weeds in Diyarbakır and districts were investigated. For this purpose, a face-to-face survey was conducted with 170 farmers engaged in corn cultivation in Diyarbakır in 2021, and a total of 30 questions were asked to the farmers. According to the results obtained, it has been understood that the education level of corn farmers is at a medium level, one of the most important problems is agricultural control problems, among which there are many problems related to insects and weeds. Farmers stated that among these weeds, Sorghum halepense (L.) Pers., Xantihum strumarium L. and Portulaca oleraceae L. are the most problem. They stated that for solve their problems related to weeds, farmers use chemical and physical control methods in weed control, and that they mostly buy these herbicides according to the recommendations of pesticide dealers and they solve their problems to a large extent. In addition to this, it is among the important results obtained from the study that they have difficulties due to the lack of tools and equipment, especially in the fight against pests, and that the T.R. Ministry of Agriculture and Forestry is not aware of the DİTAP application, where the farmers can market their products more easily after the harvest. As a result, it is seen that the farmers in Diyarbakir are generally satisfied with corn cultivation, although they have some deficiencies and problems.