Medial açık kama tekniğiyle yapılan yüksek tibial osteotominin uzun dönem sonuçları
Long-term results of high tibial osteotomy with medial open wedge technique
- Tez No: 692631
- Danışmanlar: DR. ÜMİT SELÇUK AYKUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı; varus gonartrozu tedavisinde çeşitli plaklar kullanılarak yapılan medial açık kama yüksek tibia osteotomisinin, endikasyonları, tekniği ve uzun dönem sonuçları açısından retrospektif olarak değerlendirilmesi ve literatür ile karşılaştırılmasıdır. Tezin ön araştırması hastanemize ait Maslak dosya arşivi, MARS, BİLMED ve PANATES elektronik arşivleri üzerinden yapıldı. Medial açık kama yüksek tibial osteotomi yapılan toplam 1302 hasta bulundu. Çalışmanın amacı uzun dönem sonuçları vermek olduğu için en az 7 yıllık (84 ay) takibi olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Bu amaç doğrultusunda 2009 yılının Ağustos ayı sonrasında opere edilen olgular çalışma dışı bırakıldı. Ayrıca yapılan taramada düzenli takibi olmayan, grafilerine, dosya bilgilerine ulaşılamayan, çekilen grafileri değerlendirme için yeterli olmayan, çalışmaya dahil olmak istemeyen hastalar çıkarıldı. Ocak 2000 ve Ağustos 2009 yılları arasında toplam 560 hasta uygundu. Bu 560 hasta telefonla aranarak kontrole çağırıldı. 10 tanesinin yakınlarına ulaşılarak vefat ettiği öğrenildi. 408ine ulaşıldı. Çalışma süresince 306 hasta kontrole gelerek muayene edildi, grafileri çekildi, skorları dolduruldu. Geriye kalan 102 hasta şehir dışında olma, tatil, umre, iş yoğunluğu gibi sebeplerle ileri tarihlerde randevu istediler. 560 hastadan 152' sine telefonda ulaşılamadı. Bu hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Ocak 2000 – Ağustos 2009 yılları arasında, medial gonartroz tanısıyla; medial açık kama tekniğiyle Puddu plak, rekonstrüksiyon plağı, L tipi plak ve kilitli kayar plak kullanılarak yüksek tibial osteotomi yapılan 306 hastanın 364 dizi değerlendirmeye alındı. 58 hasta her iki tarafından ameliyat edilmişti. Aynı seansta bilateral YTO yapılan hasta yoktu. Bilateral ameliyat edilen edilen hastalar diğer dizi en erken 13 ay sonra opere edilmişti. Hastaların 35'i erkek (11.5%), 271'i kadındı (88.5%). Yaş ortalaması, ameliyat oldukları tarihte 51,46 (30-62 yaş) idi. Takip süresi ortalama 139.22 ay (std:35.02, dağılım 36-189) olarak gerçekleşti.180 sağ diz (49.6%), 184 sol diz (50.4) opere edilmişti. 306 hastanın: 73'ü (23.8%) normal kilolu (VKİ30). Bu hastalar, ameliyat öncesi, sonrası ve son kontrollerinde alt ekstremite ortoröntgenografi, diz AP-Lateral grafi, eklem hareket açıklıkları, boy-kilo, vücut kitle indeksi (VKİ) gibi demografik bilgileri ve KOOS (Knee injury and osteoarthritis outcome score) skorlama sistemi ile klinik ve fonksiyonel olarak değerlendirildiler. Preop, erken postop ve son kontrol diz AP ve lateral grafilerinde; 1) Tibial slop açısı (şekil 2.3.1) 2) Lateral korteks kırığı 3) Plato kırığı 4) Eklem içi vida varlığı 5) Kaynama durumu değerlendirildi.6) Artroz ve eklem aralığındaki daralma miktarı Kellgren Lawrence sınıflamasına göre evrelendirildi. (şekil 2.3.2) Ayakta çekilen patella santralize ameliyat öncesi ve son kontrol ortoröntgenografılerde; 1) Kalça-diz-ayak bileği açısı (HKAA), (şekil 2.3.3) 2) Lateral femorotibial açı (LFTA), 3)Mekanik aks deviasyonu (MAD) değerlendirildi. (şekil 2.3.4) Değerlendirilen dizlerin Kellgren Lawrence evreleri preoperatif : 143 dizde (39.28%) evre 2, 207 dizde (56.86%) evre 3,14 dizde (3.64%) evre 4 idi. Değerlendirilen dizlerin Kellgren Lawrence evreleri son kontrolde :48 dizde (13.18%) evre 2, 257 dizde (70.60%) evre 3, 59 dizde (16.20%) evre 4 idi. Erken postoperatif dönemde lateral kortex kırığı 70 (19.23%) dizde mevcuttu. 26 dizde (7.14%) irritasyon nedeniyle materyal çıkarımı yapıldığı görüldü. 19 hastada (5.21%) geçmeyen şikayetler veya tekrar oluşan ağrı nedeniyle diz protezine geçilmiş olduğu görüldü. Diz protezi ne geçilen hastalara bakıldığında ortalama diz protezine geçiş süresi 89 ay (en erken 36 ay - en geç 140 ay) idi. Preoperatif ve son kontroldeki eklem hareket açıklıkları değerlendirildiğinde ortalama fleksiyon kaybı 6.01 derece (std:8.9, dağılım 0 -30), ortalama ekstansiyon kaybı 1.29 derece (std:4.02, dağılım 0 -30) idi. Son mekanik aks deviasyonuna göre son kontrol KOOS skoru karşılaştırıldığında; Valgusta olanların ortalama son kontrol skoru 77.85, 0-20 mm varusta olanların ortalama son kontrol skoru 73.63, 20 mm den fazla varusta olanların ortalama son kontrol skoru 68.42 olarak bulundu. Son kontroldeki mekanik aks deviasyonuna göre dizi valgusta olanların ortalama son skoru 77.85, varusta olanların 71.39 idi. Erken postoperatif dönemle preoperatif dönem arasında LTFA korreksiyonu ortalama 12.62 derece (std:3.89, dağılım 2 - 32) olduğu tespit edildi.Preoperatif dönemle son kontrol ara sında nihai LTFA değişimi ortalama 8.14 derece (std:5.2, dağılım -21 - 8) olduğu tespit edildi. Erken postoperatif dönemle son kontrol arasında LTFA kaybı ortalama 4.48 derece (std:4.45, dağılım -8 - 32) olduğu tespit edildi. Tüm komplikasyonlara bakıldığında 31 hastada (8.51 %) komplikasyon geliştiği ve 12 dizde (3.29%) erken revizyon ameliyatı yapıldığı görüldü. Preop KOOS skoru ortalama 43.07 (std:8.6, dağılım 20-64) idi. Postop KOOS skoru ortalama 74.71 (std:16.2, dağılım 27-100) idi. Postop – preop KOOS skoru değişimi ortalama 31.64 (std:17.02, dağılım -23 - 65) idi. Hastaların KOOS skorları ndan ve belirtilen parametrelerden elde ettiğimiz sonuçlar, literatürde aynı konuda yayınlanan diğer çalışmalarla karşılaştırılmış olup, medial açık kama osteotomisinin, varus gonartrozlu hastalarda başarıyla uygulanan etkin bir cerrahi girişim olduğu yargısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the retrospective evaluation of the indications, technique and efficacy of medial open wedge high tibial osteotomy with the use of various plates (pudduplate, L plate, sliding plate, reconstruction plate) in patients with medial gonarthrosis and compare our results with the literature. For this purpose, 364 knees of 306 patients operated between January 2000 and August 2009 with medial unicompartmental osteoarthritis of the knee are included in this study. The mean follow up interval was 139.22 months (range from 36 to 189 months). The mean age was 51,46 years (30-62) at the time of operative procedure. There were 35 male (11.5%), 271 female (88.5%) patients. 73 patients were (23.8%) normal weighted (BMI30). Preoperative Kellgren Lawrence grades were: 143 knees (39.28%) grade 2, 207 knees (56.86%) grade 3,14 knees (3.64%) grade 4. Total Knee Arthroplasty (TKA) was necessary for 19 patients (5.21%) because of relapsing knee pain. The mean revision time from HTO to TKA was 89 months (range from 36 to 140months). The mean of latest KOOS was 77.85 for valgus knees;73.63 for 0-20 mm varus knees, 68.42 for more than 20mm varus knees. The mean LTFA correction between preoperative and early postoperative period was 12.62 degrees (std:3.89, ranges from 2 to 32) The mean LTFA correction between preoperative and last follow-up period was 8.14 degrees (std:5.2, ranges from -21 to 8) The mean LTFA correction loss between postoperative and last follow-up period was 4.48 degrees (std:4.45, ranges from -8 to 32) 31 patients (8.51 %) has had complications.Revision surgery was necessary for 12 knees (3.29%). Preoperative mean KOOS was 43.07 (std:8.6, ranges from 20 to 64). Postoperative mean KOOS was 74.71 (std:16.2, ranges from 27 to 100). The mean KOOS difference between preoperative and last follow-up period was 31.64 (std:17.02,ranges from -23 to 65). We concluded that medial open wedge high tibial osteotomy with the use of various plates (puddu plate, L plate, sliding plate, reconstruction plate) is an efficient surgical procedure in the treatment of patients with isolated medial compartment knee osteoarthritis.