Modifying a generator and designing a solar collector
- Tez No: 692637
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, güneş enerjisinden elektrik üretmek için mekanik enerji üretimine genel bir bakış sunmaktadır. Bu sistemde dört zamanlı bir benzinli motor, parabolik güneş kollektörleründen üretilen buhar ile çalışan iki zamanlı bir buhar motoruna dönüştürülür. Bu işlem, iyi parlatılmış ve esnek bir yansıtıcı yüzey kullanılarak, güneş ışınlarının içinde su bulunan bir tüp içine yönlendirilerek suyun buhara dönüştürülmesi ile yapılır. Bu sistemde, içten yanmali motorun ateşleme sistemi iptal edilir ve motor silindirinin valflerinin açılıp kapanmasından sorumlu olan eksantrik mili değiştirilir. 2 m²'lik bir güneş kolektörü sırasında güneş kolektörünün verimi yaklaşık % 54,3 olarak bulundu . Elektrik jeneratörünün çalışması ise birden fazla güneş kollektöründen yüksek sıcaklıklarda buhar elde etmeyi gerektirir . Bu nedenle , sistem verim ve kullanım kabiliyetini test edebilmek için bir buhar üretim istasyonu kullanılarak çalıştırılmıştır . Onun verimi yaklaşık % 10.6 ve dönme sayısı 379 rpm dir . Buhar akış hızı 30.46 m3 / h dir . Motor gücü 1.24 kW a ulaşmıştır . Motordan 774 j luk enerji elde edilmiştir . İki makineden elde edilen okumalar elektrik üretmek için kullanılabilir seviyededir .
Özet (Çeviri)
This study provides an illustrative description of a method for optimizing a solar collector through a parabolic trough based on the elasticity of the material. And converting the work of a four-stroke electric generator running on gasoline fuel to a two-stroke electricity generator to be run with steam produced from solar collectors. This study aims to obtain electrical energy from clean energy without polluting the environment and at a low cost compared to other sources. What has been described here is a variation in the reflective surface, which is a small piece of mirror assembled and installed on a metal plate in the form of a cylindrical trough where it is difficult to control the direction of focus of the rays and switch with a plate of flexible polished aluminum, and place the insulators on both ends of the reflective surface to prevent Temperature leakage. For a generator, to be suitable for running on steam, the spark is canceled in the combustion generators and the inlet valve is positioned so that the steam enters directly without effort to open the valve so that the steam maintains its energy. Also, converting the camshaft responsible for opening the exit valve by adding grease (protrusion) against the direction of the first grease to open the valve twice and make the engine two-stroke. The solar energy collector tested on three days with different weather conditions and it was found that sunny weather is more productive of sunlight, as the combined temperatures reached 143 ˚C with a steam pressure of 4 bar during a solar complex of an area of 2 m² and the efficiency of the solar collector in sunny weather reached 65.98 % compared to the weather. Wet conditions are weak at 85 ˚C with a pressure of 2.9 bar. The efficiency of wet weather is 40.36 %. As for the operation of the electric generator, it requires high temperatures from more than one solar collector, so it was operated using a steam generating station to be tested and proven to be effective and capable of using it. Its efficiency reached about 10.6 % and the number of revolutions was 750 rpm. The steam flow rate 30.46 m³/h and the engine power reached 1.19 kW. The power output from the engine 774 J. Since the readings obtained from the two devices are good, they can be used to produce electrical energy.