The rise of the reformist movement and Iran's foreign policy: Iran-United States relations, 1997-2002
Reformcu hareketin yükselişi ve İran dış politikası: İran-ABD ilişkiler, 1997-2002
- Tez No: 692638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GENCER ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma İran'ın 1997-2002 yılları arasında ABD'ye yönelik dış politikasını iç politika ve dış politika etkileşimi bağlamında incelemektedir. 1980'lerin sonundan itibaren uluslararası ve bölgesel ortamda ve ülke içinde yaşanan değişimler özetlendikten sonra reformcu hareketin yükselişine yol açan etmenler tartışılmaktadır. Sonraki bölümlerde ABD'yle ilişkilerin 1979-1997 ve 1997-2002 dönemlerindeki gelişimi tartışılmaktadır. Son bölümde ise ikili ilişkiler dört boyutlu bir çerçeve kapsamında tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes Iran's foreign policy toward the Unites States in the years between 1997 and 2002, in the context of the interaction between domestic policy and foreign policy. After the changes in the international and regional environment and the domestic changes that occurred in the late 1980s are summarized, the factors that led to the rise of the reform movement are discussed. In the next parts, the evolution of the relations with the United States, both in the 1979-97 period and in the 1997-2002 period are discussed. In the final section, the bilateral relations are discussed in a framework comprising four dimensions.