Rat inferior epigastrik arter cilt flebi modelinde ppar-gamma agonizmi ve iskemik ön koşullandırmanın iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine etkilerinin araştırılması
Evaluation of the effects of ppar-gamma agonism and ischemic preconditioning on ischemia-reperfusion injury of the rat inferior epigastric arter skin flap
- Tez No: 692640
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZLEM ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Cilt fleplerinin sağkalımını arttırmada iskemi-reperfüzyon (İ/R) hasarının önlenmesi, rekonstrüktif cerrahinin güncelliğini koruyan konularından olup buna yönelik araştırmalar devam etmektedir. Pioglitazon, birçok farklı dokuda İ/R hasarının önlenmesinde etkinliği gösterilmiş, anti-inflamatuar, antiapoptotik, antioksidan ve antifibrotik etkileri bulunan PPAR-gamma agonisti bir ilaçtır. Bu çalışmanın amacı; pioglitazon ve iskemik ön koşullandırmanın klinikte sıkça karşılaştığımız bir problem olan İ/R hasarını önlemedeki etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada kullanılan 30 adet Wistar Albino dişi sıçan randomize olarak 5 gruba ayrıldı. Sham, Kontrol ve İskemik ön koşullandırma (İÖK) gruplarına işlemden 24 saat önce, işlem öncesi ve 24 saat sonra oral gavaj ile %0.5'lik dimetil sülfoksit, Pioglitazon ve Pioglitazon+İÖK gruplarına ise 5 mg/kg pioglitazon verildi. Her bir sıçanda 5 x 7 cm'lik inferior epigastrik flep eleve edildi. İ/R gruplarında mikroklemp ile pedikül sıkıştırılarak 3 saatlik iskemi oluşturuldu. İskemik ön koşullandırma yapılan gruplarda öncesinde 3 döngü halinde 10'ar dakika iskemi ve reperfüzyon yapıldı. İşlemden 24 saat sonra kan ve dokuda TNF-α ve MDA, 72 saat sonra ise dokuda Hematoksilen & Eosin, TNF-α, MDA ve TUNEL değerlendirmeleri için örnekler alındı.
Özet (Çeviri)
Aim: Prevention of ischemia-reperfusion (I/R) injury is a vital factor that affects the viability of the skin flaps. This is still a current research topic in reconstructive surgery. Pioglitazone is a PPAR- gamma agonist drug which is investigated to attenuate I/R injury in various kinds of tissues. Pioglitazone has a lot of potential protective benefits including anti-inflammatory, anti-apoptotic, antioxidant and antifibrotic effects. The present study aims to investigate the effects of pioglitazone and ischemic preconditioning on the prevention of I/R injury in skin flaps. Material & Method: In this study, 30 female Wistar Albino rats randomly divided into 5 groups. Sham, Control and Ischemic preconditioning (IP) groups received %0.5 dimethyl sulfoxide and Pioglitazone and Pioglitazone+I/P groups received 5 mg/kg pioglitazone orally for 3 days. Briefly, inferior epigastric flap measured 5x7 cm was designed and elevated. Three hours of ischemia period was provided to I/R groups. IP and Pio+IP groups underwent 3 cycles of 10 minute ischemia and reperfusion periods before routine ischemic procedure. Blood and tissue samples were evaluated for MDA and TNF-α levels in 24 hours. In 72 hours, tissue samples were harvested for biochemistrical, H&E and TUNEL evaluation.