Transrektal ultrasonografi kılavuzluğunda yapılan prostat biyopsisinde farklı antibiyotik profilaksi yöntemlerinin etkinlik ve güvenirlik açısından karşılaştırılması
A comparison of different antibiotic prophylaxy methods in terms of efficiency and safety in ultrasound-guided transrectal prostate biopsy
  1. Tez No: 692641
  2. Yazar: ARDA YEŞİLOVA
  3. Danışmanlar: UZMAN SERKAN YARIMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş: Günümüzde artan antibiyotik direnci, giderek artan post-operatif enfektif komplikasyonlar ve halen TRUS-PB'si öncesi profilaktik uygulama için görüş birliği olmaması biyopsi öncesi profilaksi rejimlerini tekrar değerlendirmeyi gerektirmektedir. Bu çalışmanın amacı TRUS-PB öncesinde geçmişte uygulanan farklı antibiyotik profilaksilerini inceleyip karşılaştırmaktır. Ayrıca antibiyotik profilaksisinin hasta özelliklerine göre hangi hastada seçilmesi gerektiği, post operatif enfektif komplikasyonlardan korumada sağladığı etkinlik ve güvenilirliği incelemek ve siprofloksasine alternatif antibiyotik rejimlerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda hastanemiz üroloji polikliniğine 2014–2020 yılları arasında başvuran ve TRUS-PB yapılan hastalar retrospektif olarak taranmıştır. Farklı zamanlarda 3 farklı antibiyotik profilaksi rejimi uygulanmış olan 2100 hastadan dahil edilme kriterlerine uyan 1111 tanesi çalışmaya alınmıştır. Uygulanan profilaksi rejimlerinden ilki işlem öncesi tek doz 3 gr oral fosfomisin, ikincisi işlem öncesi başlayarak işlem sonrası 5 güne tamamlanan ve günde 2 doz olarak verilen 500 mg oral siprofloksasin, üçüncüsü ise işlem öncesi başlayarak, işlem sonrası 5 güne tamamlanan ve günde 2 doz verilen 500 mg oral siprofloksasin ile 500 mg oral ornidazoldür. Hastalar randomizasyon yapılmadan retrospektif olarak, biyopsi sonrası 1 aylık sürede gelişebilecek komplikasyonlar açısından değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 1111 hasta aldıkları profilaktik antibiyotiklere göre 3 gruba ayrıldı. İlk grup fosfomisin alan 118 hastadan oluşuyordu. İkinci grupta siprofloksasin alan 454 hasta ve üçüncü grupta siprofloksasin ve ornidazol alan 539 hasta bulunmaktaydı. İlk gruptaki hastaların median yaşları 63.3 ± 7.8, VKİ'leri 26.6 ± 3.7, PSA'ları 11.7 ± 17.9 ve prostat volümleri de 50.1 ± 20.2 saptandı. İkinci gruptaki hastalarda median yaş 64.5 ± 7.1, VKİ 26.2 ± 3.5, PSA 13.8 ± 25.9 ve prostat volümü 51.1 ± 23.4 saptandı. Üçüncü gruptaki hastalarda ise median yaş 65.5 ± 7.2, VKİ 26.5 ± 3.3, PSA 19.8 ± 63.6 ve prostat volümü de 52.5 ± 23.1 saptanmıştır. Gruplar arası TRUS-PB komplikasyonları karşılaştırılmıştır. Buna göre tüm komplikasyonlar açısından bakıldığında grup 1'de istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde (p:0.014) daha az komplikasyon saptanmıştır. Komplikasyonlara etki eden TRUS-PB öncesi faktörler incelendiğinde ise yaş (67±8 vs 65±18, p: 0.009) ve PSA (40±90 vs 15±44, p: 0.007) arttıkça istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha fazla komplikasyon görülmektedir. Gruplar arasında enfektif komplikasyonlar açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Sonuç: Yaptığımız çalışmamızda TRUS-PB sonrası görülen genel komplikasyonlar fosfomisin grubunda anlamlı olarak daha az bulunmuştur. Gruplar arası enfektif komplikasyonlar ise benzer saptanmıştır. Biyopsi sonrası enfektif komplikasyonlardan korunmak için daha geniş serili, randomize ve kontrollü çalışmalar florokinolonlara alternatif antibiyotikleri araştırmak için gereklidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Nowadays increasing resistance antibiotic, increasing post-operative infective complications and still lack of consensus for prophylactic antibiotic before TRUS-PB require re-evaluation of the pre-biopsy prophylaxis approach. The aim of this study, which we organized in our thesis, is to examine and compare different antibiotic prophylaxis applied before trus-pb. In addition, our aim is to examine in which antibiotic prophylaxis should be chosen according to patient characteristics, to examine the prophylaxis's effectiveness and reliability it provides in protection from post-operative infective complications and to evaluate alternative antibiotic regimens to ciprofloxacin. Material and methods: In our study, patients who applied to the urology outpatient clinic of our hospital between 2014 and 2020 and underwent TRUS-PB were examined retrospectively. Of the 2100 patients who were administered 3 different antibiotic prophylaxis regimens at different times, 1111 patients who met the inclusion criteria were included in the study. The first of the applied prophylaxis regimens is 3 g oral fosfomycin as a single dose before the procedure, the second is 500 mg oral ciprofloxacin given twice a day, which starts before the procedure and is completed 5 days after the procedure and the third is 500 mg oral ciprofloxacin and ornidazole given twice a day, which starts before the procedure and is completed 5 days after the procedure. Patients were evaluated and compared retrospectively, without randomization in terms of complications that may develop within 1 month after biopsy. Results: 1111 patients were included in the study and they were divided into 3 groups according to the prophylactic antibiotics they received. The first group consisted of 118 patients who received fosfomycin. The second group included 454 patients who received ciprofloxacin, and the third group included 539 patients who received ciprofloxacin and ornidazole. The median age of the patients in the first group was 63.3 ± 7.8, their median BMI was 26.6 ± 3.7, their median PSA was 11.7 ± 17.9, and their median prostate volume was 50.1 ± 20.2. The median age of the patients in the second group was 64.5 ± 7.1, BMI 26.2 ± 3.5, PSA 13.8 ± 25.9, and prostate volume 51.1 ± 3.4. And finally in the third group, the median age was 65.5 ± 7.2, BMI was 26.5 ± 3.3, PSA was 19.8 ± 63.6 and prostate volume was 52.5 ± 23.1. TRUS-PB complications were compared between groups. Accordingly, in terms of all complications, fewer complications were found in group 1 statistically significantly (p:0.014). When the pre-TRUS-PB factors affecting the complications were examined, more complications were observed as age (67±8 vs 65±18, p: 0.009) and PSA (40±90 vs 15±44, p: 0.007) increased, and this was statistically significant. There was no statistically significant difference between the groups in terms of infective complications. Conclusion: In our study, all complications after trus-pb were found to be significantly less in the fosfomycin group. Infective complications were similar between the groups. Larger series, randomized and controlled studies are needed to investigate alternative antibiotics to fluoroquinolones in order to prevent infective complications after biopsy.