Bipolar bozukluk manik dönem tanısı ile yatarak tedavi gören hastalarda serum HMGB-1 düzeyi ve serum HMGB-1 düzeyinin tedavi ile değişiminin incelenmesi
Assessment of serum high mobility group box 1 protein (HMGB-1) levels and its change with treatment in patients with manic episode of bipolar disorder
  1. Tez No: 692647
  2. Yazar: AYSU KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DEVRİM BALABAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMAÇ: Bipolar bozukluğun (BB) patofizyolojisinde inflamasyonun rolüne dair bulgular son yıllarda giderek artmaktadır. Santral inflamasyonun yanı sıra sistemik immün yanıtın da hastalık dönemleriyle ve gidişatıyla ilişkili olduğu düşünülmektedir. High mobility group box 1 (HMGB1) protein, sitokin salınımının düzenlenmesinde rol alan ve doğal immunitede önemli görevleri bulunan hasar ilişkili moleküler patern grubunun bir üyesidir. Pek çok oto-immun ve inflamatuar hastalıkta serum HMGB1 düzeylerinin değiştiği gösterilmiştir. Çalışmamızda yatarak tedavi gören mani hastalarının serum HMGB1 düzeylerinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması, ayrıca diğer inflamatuar belirteçlerle ve hastalık şiddetiyle olan ilişkisinin incelenmesi planlanmıştır. Çalışmamızın bir diğer amacı ise manik hastalarda tedavi öncesi ve sonrası serum HMGB1 düzeylerindeki değişimin incelenmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Kasım 2020- Nisan 2021 tarihleri arasında hastanemizde yatarak tedavi gören, DSM-5 ölçütlerine göre bipolar bozukluk, manik dönem tanısı almış 35 hasta ile yaş ve cinsiyet olarak hasta grubuyla eşleştirilmiş 35 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Katılımcılara ait sosyodemografik ve klinik özellikler veri formu doldurulmuş, hastalar Young-Mani Derecelendirme Ölçeği (YMRS) ve Hamilton Depresyon Ölçeği (HAM-D) ile değerlendirilmiştir. Hastaların tedavi öncesi ve taburculuk sırasında, sağlıklı kontrollerin görüşme gününde serum HMGB1 ve C-reaktif Protein (CRP) düzeyleri ile tam kan sayımı değerleri ölçülmüştür. BULGULAR: Çalışmamızın ana bulgusu HMGB1 düzeylerinin hasta ve sağlıklı kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı fark göstermemesidir (p>0,05). Ayrıca hastaların serum HMGB1 düzeylerinde tedavi sonrasında öncesine göre anlamlı değişiklik saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
AIM: There has been an increasing evidence in recent years that inflammation plays a role in the pathophysiology of bipolar disorder (BD). In addition to central inflammation, systemic immune response is thought to be associated with disease stages and course. HMGB1 protein is a member of damage-associated molecular pattern which plays a role in the regulation of cytokine release and is important for innate immunity. It has been revealed that HMGB1 levels change in many autoimmun and inflammatory diseases. Our study was designed to compare serum HMGB1 levels of inpatients with mania and healthy controls as well as analyzing its relationship with other inflammatory markers and disease severity. Another aim of our study is to determine the changes in serum HMGB1 levels before and after treatment in manic patients. MATHERIALS AND METHODS: Our study included 35 patients who were hospitalized in our hospital between November 2020 and April 2021, diagnosed with bipolar disorder, manic episode according to DSM-5 criteria, and 35 healthy controls who matched to the patient group in terms of age and gender. The sociodemographic and clinical characteristics data forms of the participants were filled in, and the patients were evaluated with the Young-Mania Rating Scale (YMRS) and the Hamilton Depression Scale (HAM-D). Serum HMGB1, CRP levels and complete blood count values were measured in healthy controls and patients before and after the treatment. RESULTS: The main finding of our study is that HMGB1 levels did not show a statistically significant difference in the patient and healthy control groups (p>0.05). In addition, there was no significant change in serum HMGB1 levels of the patients after treatment compared to the level before treatment (p>0.05). Our study has also revealed that manic patients had a higher level of CRP than the ones in control group at a statistically significant level. The platelet/lymphocyte and neutrophil/lymphocyte rates of the patients increased after the treatment compared to the pre-treatment period (respectively p=0,026, p=0,003). CONCLUSION: The higher CRP levels in manic patients support the hypothesis of low-grade chronic inflammation, which is thought to be involved in the etiology of BD. The most important finding of this study is that there is no statistically significant difference of serum HMGB1 levels between the two groups. This can be explained by the fact that HMBG1 is one of the late mediators of inflammation and does not rise immediately during the acute period. However, since the inflammation process includes complex mechanisms involving many systems, it makes it difficult to comment on this issue.