Uluslararası halkla ilişkiler ve kamu diplomasisi'nde sosyal medyanın kullanımı üzerine bir analiz: TİKA örneği
An analysis on the use of social media in international public relations and public diplomacy: The case of TİKA
  1. Tez No: 692673
  2. Yazar: MEHMET BASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Yaşanan teknolojik gelişmeler ve küreselleşme ile birçok kavramın anlamında değişimler meydana gelmiştir. Bu değişimlerden payını alan kavramlardan bir tanesi de halkla ilişkiler kavramıdır. Halkla ilişkiler etkinlikleri gelişen teknoloji ve küreselleşmeye paralel olarak hedef kitlesine sınır dışında bulunan kamuları da dahil etmiş, böylece uluslararası halkla ilişkiler kavramı ortaya çıkmıştır. Uluslararası halkla ilişkiler kavramının ortaya çıkmasıyla ülkelerin sınırları dışında bulunan kamularına ulaşmak için halkla ilişkilerin aktörlerinde değişimler meydana gelmiştir. Devletler, uluslararası kuruluşlar, devlet üstü kuruluşlar (hükümet üstü kuruluşlar), çok uluslu şirketler ve uluslararası halkla ilişkiler ajansları, uluslararası halkla ilişkiler faaliyetleri yürütme için roller üstlenmiştir. Bu aktörler uluslararası halkla ilişkiler faaliyetleri yürütürken ülkelerin profili, kültür yapıları ve iletişim profillerini dikkate almak zorundadırlar. Diğer yandan yaşanan teknolojik değişim ve küreselleşmeden nasibini alan bir diğer kavram ise kamu diplomasisi kavramıdır. Kamu diplomasisinin uygulamalarında meydana gelen değişimler ile yumuşak ve akıllı güç kavramları ortaya çıkmıştır. Bu kavramların ortaya çıkması ile kamu diplomasisinin aktörlerinden olan başta devlet ve devlete bağlı unsurlar olmak üzere sivil toplum kuruluşları, baskı grupları, üniversite ve okullar, medya ve haber ajansları, kanaat önderleri, uluslararası örgütler ve iç hedef kitlenin uygulamalarında değişimler meydana gelmiştir. Bu aktöreler çalışmalarını yürütürken ülkelerin kültürünü, siyasi değerlerini ve dış politikalarını dikkate almaktadır. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) uluslararası alanda ülkemiz adına faaliyet yürüten Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı kamu tüzel kişiliğe sahip ve özel bütçeli bir kuruluştur. Bu kuruluş yurtdışında ülkemiz adına uluslararası halkla ilişkiler ve kamu diplomasisi faaliyetleri yürütmektedir. Bu çalışmada TİKA'nın ülkemiz adına yurt dışında yürüttüğü uluslararası halkla ilişkiler ve kamu diplomasisi faaliyetlerinin sosyal medya sitesi Twitter'a yansımaları ele alınmıştır. Bu çalışmanın bir sonucu olarak TİKA'nın yurtdışında ülkemiz adına yürütmüş olduğu çalışmaların ülkemizin uluslararası halkla ilişkiler ve kamu diplomasisi faaliyetlerine katkı sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the technological developments and globalization, changes have occurred in the meaning of many concepts. One of the concepts that has its share of these changes is the concept of public relations. In parallel with the developing technology and globalization, public relations activities included the publics outside the borders in their target audience, thus the concept of international public relations emerged. With the emergence of the concept of international public relations, changes have occurred in the actors of public relations in order to reach the publics outside the borders of the countries. States, international organizations, supra-governmental organizations (supra-governmental organizations), multinational companies and international public relations agencies have taken on roles for conducting international public relations activities. These actors have to take into account the profile, cultural structures and communication profiles of the countries while carrying out international public relations activities. On the other hand, another concept that gets its share from the technological change and globalization is the concept of public diplomacy. With the changes in the practices of public diplomacy, the concepts of soft and smart power have emerged. With the emergence of these concepts, changes have occurred in the practices of non-governmental organizations, pressure groups, universities and schools, media and news agencies, opinion leaders, international organizations and domestic target audiences, especially the state and its affiliates, which are the actors of public diplomacy. These actors take into account the cultures, political values and foreign policies of the countries while carrying out their work. The Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA) is an institution with a public legal personality and a special budget, affiliated to the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Turkey, operating on behalf of our country in the international arena. This organization carries out international public relations and public diplomacy activities abroad on behalf of our country. In this study, the reflections of the international public relations and public diplomacy activities carried out by TIKA abroad on behalf of our country on the social media site Twitter are discussed. As a result of this study, it has been observed that the studies carried out by TIKA abroad on behalf of our country contribute to the international public relations and public diplomacy activities of our country.