Nonkardiak operasyona giren kardiovasküler risk grubundaki hastalarda perioperatuar dönemde elektrokardiografik değişiklikleri
ECG changes i cardiac risk group patients in the perioperative period for non-cardiac operations
- Tez No: 69270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KEPEKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
64 7.1. ÖZET Çalışmanın amacı perioperatuar EKG değişikliklerinin ve kardiyak komplikasyonlann prediktörlerini belirlemekti. Bu çalışma Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Bölümünde Ocak- 1996/Mart- 1997 döneminde elektif veya semielektif kalp dışı operasyonu planlanan hastalar üzerinde yapıldı Hastalar bilinen koroner arter hastalığı veya koroner arter hastalığı için yüksek risk grubunda olan, yaş ortalaması 54+8,35 ve 30 kadın 24 erkek olmak üzere toplam 54 hastadan oluşan grup I ile, yaş ortalaması 5 3 ±8 ve 21 kadın 33 erkek olmak üzere toplam 54 hastadan oluşan grup II karşılaştırıldı. Grup I de kardiyak risk faktörleri kaydedildi. Her hasta için operasyon ön cesinde ve postoperatif ilk üç günde seri EKG 1ar çekildi, spesifik kardiyak enzim düzey leri değerlendirildi. Bununla birlikte postoperatif kardiyak bulgu, semptomları ve EKG değişikliği gözlenenlerde operasyon sonrası hafta boyunca seri EKG 1ar çekildi. Kardiyak risk indeksi olarak Goldman ve Detsky sınıflaması kullanıldı, grup I deki perioperatif EKG değişiklikleri, grup II ile karşılaştırıldı, grup I de insidans önemli derecede yüksekti (p=0.0001). Her iki grupta da iskemi insidansı yüksekti (p=0.0023). Grup I de 54 hasta nın ikisinde (%3.7) postoperatif birinci günde klinik olarak semptomatik non Q dalgalı Mİ saptandı. Postoperatif Mİ olan hastaların preoperatif EKG değişiklikleri ve koroner risk faktörleri mevcuttu. Ayrıca yaş,cinsiyet, koroner risk faktörlerinin tipi ve sayısı, kardiyak risk indeksi sınıflaması, cerrahinin tipi ve yeri, preoperatif medikal problemler, perioperatuar EKG değişikliklerini etkilemediği gözlendi.
Özet (Çeviri)
65 7.2. SUMMARY The aim of this study was to identfy the perioperative ECG changes and the predictors of cardiac complications. This prospective study was performed between January 1996 and March 1997 in Surgery Department of Medical Faculty of Gaziantep University. We studied the patients aging between 40-46 who were scheduled for elective and semielective noncardiac surgery. Patients who had definitive coronary artery disease(CAD) or high risk for CAD on 54 patients (mean age 54±8.35) (30 Female,24 Male) Group I was compared with group II on 54 patients (mean age 53+8 ) (21 Female,33 Male). Preoperative risk factors were recorded in group I. In each patient 12 lead ECG and cardiac spesific enzyme studies were obtained before the operation and again postoperatively on three consecutive days. In addition to the routine ECGs, serial ECG were obtained up to one week after surgery whenever a patient had postoperative cardiac signs, symptoms or changes were observed in the routine ECGs. We used Goldman and Detsky classification for evaluating the cardiac risk indexes. Perioperative ECG changes in group I were compared with group II. The incidence is significantly higher in group I (p=0,0001) The incidences of the ischemic changes were higher in both groups. (p=0,0023) Two (%3.7) out of 54 patients in group I had clinically symptomatic, nonQ wave postoperative MI on the first operative day. These patients whose postoperative MI had preoperative ECG changes and also had coronary risk factors. In addition age, sex, the number and the types of coronary risk factors, cardiac risk index classification, site and the types of the surgery, preoperative medical problems didn't affect the rate of perioperatuar ECG changes. Key words : Perioperatuar ECG changes / Noncardiac operations / Cardiovasculer risk groups.