Preoperatif bozulmuş açlık glukozunun, nonkardiyak cerrahi sonrası miyokardiyal hasar gelişimi ile ilişkisi
Preoperatively impaired fasting glucose relation to development myocardial injury after noncardiac surgery
  1. Tez No: 514367
  2. Yazar: EREN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ŞEN, DR. GÜNDÜZ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Yüksek kan şekeri düzeyleri, nonkardiyak cerrahi geçiren hastalarda mortalite ve morbiditeyle ilişkilidir. Bu mortalite ve morbiditenin en önemli nedenlerinden biri postoperatif gelişen kardiyovasküler olaylardır. Bu kardiyovasküler olayların çoğunda miyokardiyal hasar saptanmaktadır. Nonkardiyak cerrahi sonrası miyokardiyal hasar (MINS); postoperatif 30 gün içerisinde iskemiye bağlı olarak gelişen miyokardiyal yaralanma olarak tanımlanmaktadır. Diyabet ve postoperatif kardiyovasküler olay gelişimi arasındaki ilişki aşikardır; ancak bozulmuş açlık glukozu gibi diyabet öncülü olan prediyabetik dönemle ilgili çalışmalar sınırlıdır. Çalışmamızın amacı; preoperatif dönemde bozulmuş açlık glukozu varlığının, nonkardiyak cerrahi sonrası miyokardiyal hasar gelişimine etkisini belirlemektir. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışma retrospektif olarak planlandı. Nonkardiyak cerrahi sonrası ilk 24 saatlik dönemde hs-cTnT düzeyi bakılan ve preoperatif açlık plazma glukoz değeri 126 mg/dL'nin altında olan toplam 122 hasta dahil edildi.18 yaşından küçük olan, ASA skoru 3 ve üzeri olan, acil operasyona alınan, kardiyak veya vasküler cerrahi girişim uygulanan, iskemik kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, serebrovasküler hastalık, diyabet ve böbrek yetmezliği olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Bozulmuş açlık glukozu, ADA kriterlerine göre açlık plazma glukoz düzeyinin 100-125 mg/dL arasında olması olarak tanımlandı. MINS tanısı için hs-cTnT eşik düzeyi 14 ng/L (99th percentile URL) olarak kabul edildi. Hastalar postoperatifhs-cTnT düzeylerine göre, MINS gelişen ve gelişmeyen grup olarak ikiye ayrıldı. MINS gelişen ile gelişmeyen gruptaki hastaların, preoperatif açlık plazma glukoz düzeyleri karşılaştırıldı. BULGULAR Çalışmaya dahil edilen 122 hastanın 30'unda (%24,6) MINS tespit edildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM High blood glucose levels are associated with mortality and morbidity in patients undergoing noncardiac surgery. One of the most important causes of this mortality and morbidity is the postoperative cardiovascular events. Myocardial injury is detected in the majority of cardiovascular events. Myocardial injury after noncardiac surgery (MINS); is defined as myocardial injury due to ischemia within 30 days postoperatively. Association between diabetes and postoperative cardiovascular event development is obvious; but studies related to the prediabetic period leading to diabet such as impaired fasting glucose are limited. The aim of our study is to determine the effect of preoperatively impaired fasting glucose on the development of myocardial injury after noncardiac surgery. MATERIALS AND METHODS The study was planned retrospectively. A total of 122 patients with hs-cTnT levels in the first 24-hour period after noncardiac surgery and whose preoperative fasting plasma glucose level was below 126 mg / dL were included. Patients who were younger than 18 years of age, with an ASA score of 3 and above, undergoing emergency surgery, undergoing cardiac or vascular surgery, ischemic heart disease, congestive heart failure, cerebrovascular disease, diabetes and renal failure were excluded from the study. Impaired fasting glucose was defined as a fasting plasma glucose level between 100-125 mg / dL according to ADA criteria. The hs-cTnT threshold level for the diagnosis of MINS was accepted as 14 ng/L (99th percentile URL). The patients were divided into two groups according to the postoperative hs-cTnT levels, with and without developing MINS. Preoperative fasting plasma glucose levels were compared in MINS developing and non-developing group. RESULTS MINS was detected in 30 (24.6%) of 122 patients who included in the study.