Lying individually or in a game in the presence of norm enforcer
Norm uygulayıcının varlığında bireysel ya da oyunda yalan söyleme
  1. Tez No: 692705
  2. Yazar: KÜBRA GURALLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRÜVVET İLKNUR BÜYÜKBOYACI HANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Simetrik dışsallıkların ve üçüncü taraf (norm uygulayıcı) cezalarının dürüst olmayan davranışlar üzerindeki rolünü araştırmak üzere çevrimiçi bir deney düzenledik. Simetrik dışsallık tretmanı için grup üyelerinin bildirimlerinin birbirlerinin kazançlarını değiştirip değiştirmemesi durumunu kontrol ettik. Üçüncü tarafın ceza vermesi olasılığının bildirim davranışını nasıl etkilediğini incelemek için deneye ceza verme seçeneği olan bir üçüncü taraf ekledik. Simetrik dışsallıkların yalan söyleme davranışı üzerine etkisinin toplam düzeyde etkisiz olduğunu bulduk. Ancak bireysel verilerin analizi yalan söylemek avantajlı ise simetrik dışsallıkların yalan bildirim olasılığını düşürdüğünü gösterdi. Üçüncü taraf cezalarının hem bireysel düzeyde hem de toplam düzeyde deneklerin bildirim davranışları üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığını gözlemledik. Bulgularımız, her iki grup üyesi de kendi avantajları için yalan bildirimde bulunduğunda, üçüncü tarafın simetrik dışsallık treatmanında, simetrik dışsallığın olmadığı tretmana göre, daha fazla ceza uyguladığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
We conduct an online experiment to explore the role of symmetric externalities and third-party (norm enforcer) punishment on dishonest behavior. In particular, for symmetric externality treatments, we vary whether reports of group members change payoff of each other. To study how possibility of third-party punishment affects reporting behavior, we introduce a third-party with punishment option into the setting. We find that the effect of symmetric externalities on dishonest behavior is insignificant at aggregate level. However, further analysis of individual data shows that symmetric externalities decrease probability of dishonest reporting if dishonesty is advantageous. We observe no significant effect of third-party punishment on reporting behavior of subjects both at individual level and aggregate level. Moreover, our findings suggest that when both of the group members report dishonestly to their advantage, third parties impose more punishment in no symmetric externality treatment than symmetric externality treatment.