Fablabs and their contribution to sustainability in the context of socio-technical systems
Sosyo-teknik sistemler çerçevesinde Fablab'lar ve sürdürülebilirliğe katkıları
  1. Tez No: 692719
  2. Yazar: BEYZA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARSEV UMUR AYDINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Science and Technology, Industrial Design
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Fablab olarak adlandırılan fabrikasyon laboratuvarlarının sayısı dünya çapında önemli ölçüde artmaktadır. Fablab'lar, tamirat ve onarımı kolaylaştırmak, üç boyutlu baskı teknolojileri sayesinde üretimi yerelleştirmek, bilim ve teknoloji konusunda eğitim vermek veya açık kaynak tabanlı araştırma-geliştirme yapmak gibi birçok amaca hizmet etmektedir. Fablab'larda gerçekleştirilen inovasyonlar, hâlihazırda sürdürülemez hale gelmiş olan sistemlere alternatif niş pazarlar yaratma potansiyeline sahiptir. Bu özellikleriyle fablab'lar sürdürülebilir dönüşümler için kilit oyuncu adayı haline gelmektedir. Bu çalışma, Fransa ve Belçika'daki fablab'larda seri üretime alternatif olarak kişiselleştirilmiş üretimin mevcut durumunu ve gelecekteki potansiyelini araştırmaktadır. Bu kapsamda sosyo-teknik sistemler yaklaşımının çok katmanlı perspektif çerçevesi üzerine varsayımsal bir sistem inşa edilmiş ve bu sisteme ilişkin bileşenler tanımlanmıştır. Her bileşenin incelenmesiyle sistemin bir bütün olarak dönüşümüne ilişkin tahminlerde bulunulmuştur. Bulgulara göre fablab'lardaki kişiselleştirilmiş üretim, mevcut sistemlere eklenti biçiminde katmanlar arası bir geçiş potansiyeli taşımakta ancak bu potansiyelin açığa çıkması, çevre dostu teknolojilerin uygun bir maliyetle ortaya çıkmasına bağlıdır. Ayrıca, fablab'larda geliştirilen niş yenilikleri teşvik etmek için politika önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since their first establishment at the beginning of the millennium, the number of fablabs has increased significantly worldwide. Fablabs serve many purposes, such as facilitating repairs, relocating production locally, educating on science and technology, or carrying out R&D in an open and disruptive manner. The innovation carried out in fablabs creates niche markets that are alternatives to the existing unsustainable, locked-in systems. This research explores the current state and future potential of personalized production within fablabs in France and Belgium as an alternative to mass production. For this, a hypothetical system is constructed on the multi-level perspective framework of the socio-technical approach. By surveying each element of this system, the trajectories are derived, and the transition pathways of the whole system are projected. The findings reveal that personalized production in fablabs carries a transition potential as an add-on to the existing systems; however, this potential is mainly dependent on environment-friendly and cost-effective technological enhancements. Moreover, special attention needs to be given by policymakers to promote the niche innovations developed within fablabs.