Hazır giyim sektöründe çalışanların kurumsal sosyal sorumluluk algısının örgütsel bağlılığa etkisi
The effect of institutional social responsibility perceptions of workers at ready-made clothing market on organizational commitment
  1. Tez No: 692726
  2. Yazar: HARUN KAYRAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİYE ACAR ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada hazır giyim sektöründe çalışanların kurumsal sosyal sorumluluğun alt boyutlarına yönelik algılamaların örgütsel bağlılık üzerinde etkisinin olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, İzmir ilinde hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın, tesadüfî olmayan örnekleme yöntemlerinden kolaydan örnekleme yöntemiyle seçilen 400 çalışanından toplanan verilerle gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında kurumsal sosyal sorumluluk algılamalarını belirlemeye ve örgütsel bağlılık düzeyini ölçmek üzere 2 ölçek kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise cevaplayıcıları tanımlayıcı istatistikler hesaplanmış, ölçeklere ilişkin doğrulayıcı faktör analizi uygulanmış, kurumsal sosyal sorumluluğun alt boyutlarından oluşan değişkenlerin örgütsel bağlılık değişkeni üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik çıkarımsal istatistik yöntemlerinden olan çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre Kurumsal sosyal sorumluluğun alt boyutlarına yönelik algılamaların örgütsel bağlılığın değer bağlılığı boyutu üzerinde etkili olduğu, devam bağlılığı boyutu üzerinde ise anlamlı bir etkisi bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was carried out to determine whether the perceptions of employees in the garment sector for the sub-dimensions of corporate social responsibility had an impact on organizational commitment. The research was carried out with data collected from 400 employees of a company operating in the garment sector in Izmir by easy sampling method from non-incidental sampling methods. Corporate Social Responsibility Scale and Organizational Loyalty Scale were used in the collection of data. In the analysis of the data, descriptive statistics were calculated, confirmatory factor analysis of scales was applied, and multiple regression analysis was used, which is one of the intrinsical statistical methods for determining the effect of independents variable on the dependent variable. According to the research findings, it has been determined that the perceptions of the sub-dimensions of corporate social responsibility have an effect on the value commitment dimension of organizational commitment, but there is no significant effect on the continuance commitment dimension.