Postmodern kültürde gündelik hayatın ethosu ve bir benlik pratiği olarak kendilik düşüncesi: Yaşam tarzı programları ve TLC örneği
Everyday life ethos in postmodern culture and self-awareness aspractices of the self: Lifestyle programms and a sample of TLC
- Tez No: 692760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
“Kendilik”düşüncesi öznenin var olduğu andan itibaren hayatını yaşama şekli,“ethos”u açısından oldukça değerli olmuştur. Tarihin farklı zamanlarında farklı şekillerde sorunsallaştırılan kendilik düşüncesi, kodun belirleyiciliği altında yaşanılan akışkan modern zamanlarla birlikte genelde kitle iletişim araçları özelde ise televizyonun egemenliği altında kurulmaktadır. Postmodern kültürde tüketimin büyüsünün devamlılığını sağlayan televizyonun alt türü olan realite programlar, içinde bulundukları toplumdan beslenirken aynı zamanda onu dönüştürme gücüne sahiptir. Bu bağlamda realite programları ve öznelerin ilişkisi refleksiftir. Televizyonun ideolojik özelliği dikkate alındığında realite programların içeriklerinin, 21.yüzyılda kendilik ve kendilik düşüncesinin sonucu, öznenin hayat tarzına gönderme yapan“ethos”unu, bürokratik olarak yönlendirilmiş tüketime sürüklediği göze çarpmaktadır. Geçmişten izlerle, ancak farklılaşarak kurulan günümüz kendiliğini anlamak adına çalışma kapsamında, kendilik düşüncesinin, arkaik dünyadan günümüz dünyasına gelişi ve geçirdiği evrimler ele alınarak kendilik düşüncesinin“jeneoloji”si“ yapılmıştır. Arkaik ve modern döneme ait kıyas oluşturabilecek bilgilerin saptanmasıyla günümüz kendiliğinin ana sorunsalı ortaya çıkarılmıştır. Kapitalizmin ve tüketim toplumunun postmodern dünya içerisinde her alana sirayet etmesi ve kendilik bilincini dönüştürmesi bu tezin ana temasını oluşturmaktadır. Tezin ana sorunsalına, Michel Foucault'un etik çalışmalarını içeren ”Kendilik Teknolojileri" (Technologies of the Self) çalışmalarından ilham alınarak karar verilmiştir. Kültürel Kuram'dan hareketle post-yapısalcı bir bakış açısından ilgili literatürün çalışmaya eklenmesiyle araştırmanın kuramsal çerçevesi şekillenmiştir. Araştırma, realite programları üzerinden kendilik anlayışının temsillerine odaklanmaktadır. Bu bağlamda realite programları içerisinden amaçlı örneklem tekniği ile TLC kanalında, 1-14 Haziran 2021 tarihleri arasında iki hafta boyunca yayınlanmakta olan altı program seçilmiş, tezin kuramsal içeriğine uygun olarak oluşturulan üç temel kategori altında Nitel İçerik Analizi yöntemi kullanılarak eleştirel perspektiften incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The idea of the“self”and one's“ethos”has always been essential to the way of living life from the moment onward existence begins. These ideas that have been problematized from various perspectives at various timepoints in history create further establishment in fluid modern times under the influence of mass media and in particular, television. Reality TV Programs which are the subgenres of television, contribute to consumption behaviours in post-modern culture while also having the ability to transform society. Regarding this context, the relationship between reality programs and subjects is reflexive. Given the ideological nature of television, it is conspicuous that the content of reality programs draws the subject's“ethos”in relation to which refers to the lifestyle of the subject, to bureaucratically directed consumption as a result of the self and the idea of the self in the 21st century. In order to understand today's self, that has been established through continuous differentiation, the concept of“genealogy”plays a crucial role.“Genealogy”help us to understand the self that is based on evolution throughout the archaic world to the present one. This thesis aims to analyse the infiltration of capitalism and a consuming society into various fields of the postmodern world and the transformation of self-consciousness. The problematic aspects discussed in this thesis are based on especially Michel Foucault's“Technologies of the Self”studies. Based on culture theory, the framework of this research was formed by adding relevant literature from a post-structural point of view. The aim is analysing representations of self-understanding throughout reality TV programs. Thus, six programs that were broadcasted on TLC for two weeks between 1st of June and 14th of June 2021 were selected. Those programs were critically examined under the qualitative content analysis method by using three categories created according to the theoretical framework of this research.