Sedanterlerde 12 haftalık kardiyo tenis antrenmanlarının bazı fiziksel ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effects of 12-week cardio tennis training on certain physi̇cal and physiological parameters in sedentaries
  1. Tez No: 692771
  2. Yazar: HAYRETTİN BERK GENCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmada kardiyo tenis antrenmanlarının bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelere etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya yaş ortalamaları 20,31±1,02 (yıl) deney grubu ile yaş ortalamaları 20,27±1,19 (yıl) olan kontrol grubundan oluşmaktadır. Araştırmada yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ), vücut yağ yüzdesi (VYY), el-el-pençe kuvveti, alt ekstremite kuvveti, üst ekstremite kuvveti, dikey sıçrama, anaerobik güç, max.VO2, istirahat nabzı, zorlu vital kapasite (FVC) ve Zorlu Ekspiryumun birinci saniyesinde çıkarılan hava hacmi (FEV1) parametreleri antrenman uygulamaları öncesi ve sonrasında ölçülmüştür. Araştırma ve kontrol gruplarının ön test düzeylerinin karşılaştırılması sonucu yaş, boy, kilo, VKİ, VYY, el-el-pençe kuvveti, alt ekstremite kuvveti, üst ekstremite kuvveti, dikey sıçrama, anaerobik güç, max.VO2, istirahat nabzı, FVC ve FEV1 parametrelerinde p>0,05 düzeyinde anlamlı farklılık bulunamamıştır. Araştırma grubunun ön ve son test düzeylerinin karşılaştırılması sonucu üst ekstremite kuvveti parametresinde p>0,05 düzeyinde anlamlı farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to examine the effects of cardio tennis training on certain physical and physiological parameters. The present study consists of participants categorized under the experimental group with a mean age of 20.31±1.02 (years) and the control group with a mean age of 20.27±1.19 (years). In the present study, the parameters of age, height, weight, body mass index (BMI), body fat percentage (BFP), grip strength, leg strength, back strength, vertical jump, anaerobic power, max.VO2, resting heart rate, forced vital capacity (FVC) and expiratory volume during the first second of forced breath (FEV1) were measured before and after the training exercises. As a result of the comparison between the pre-test values of the experimental and control groups, no significant difference was found in the parameters of age, height, weight, BMI, BFP, grip strength, leg strength, back strength, vertical jump, anaerobic power, max.VO2, resting heart rate, FVC and FEV1 at p>0.05. As a result of the comparison between the pre-test and post-test values of the experimental group, no significant difference was found in the back strength parameter at p>0.05.