Ortaokul öğrencilerinin fizik konularıyla ilgili proje hazırlamaya yönelik görüşlerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of secondary school students' opinions on preparing project on physics subjects in terms of some variables
- Tez No: 692772
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KARAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma yatılı bölge ortaokulu öğrencilerinin proje hazırlama ve eğitim alma isteklerinin nedenlerine yönelik görüşlerinin bazı değişkenler açısından incelemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tarama modeli kullanılan araştırmanın katılımcılarını yatılı bölge ortaokulundaki 5.-8. sınıflarında öğrenim gören 123 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, iki bölümden oluşan görüş formundan ve gönüllü öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşmelerden toplanmıştır. Görüş formunun birinci bölümünde öğrencilerin demografik bilgileri, ikinci bölümünde proje hazırlama ve eğitim alma istekleriyle ilgili iki kapalı, üç açık uçlu soru bulunmaktadır. Kapalı uçlu sorular öğrencilerin proje hazırlama ve eğitim alma istekleri ilgili olurken, açık uçlu sorular isteklerinin nedenlerine yönelik görüşlerini içermektedir. Öğrencilerin görüşleri betimsel analiz ile iki kategori ve yedi alt kategoride analiz edilmiş olup her alt kategorideki kodların frekans ve yüzde değerleri değişkenlere göre analiz edilmiştir. Öğrencilerin proje hazırlama ve eğitim alma isteklerinin değişkenler açısından anlamlı fark olup olmadığını belirlemek için Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to examine the opinions of the students at the regional boarding secondary school by regarding the reasons for their willing about preparing project and take education according to some variables. The number of participants at this study used a cross-sectional survey model were 123 students consisting from fifth, sixth, seventh and eighth grades at the regional boarding secondary school. The data was collected from a two-part opinion form and semi-structured face-to-face conversations with volunteer students. In the first part of the opinion form, there were the demographic information of the students while there were two closed-ended and three open-ended questions about their willing to preparing projects and take education in the second part of the form. While closed-ended questions were related to students' willing to preparing projects and take education, open-ended questions contained their opinions about the reasons for their willing. The students' opinions were analyzed in two categories and seven sub-categories with descriptive analysis, and the frequency values of the codes in each sub-category were analyzed according to the variables. Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used in order to determine whether there was meaningful difference between students' willing to preparing projects and take education in terms of variables.