The role of tissue transglutaminase active site mutants in renal cell carcinoma and epithelial to mesenchymal transition
Doku transglütaminazı aktif bölge mutantlarının böbrek kanseri ve epitelyal mezenkimal geçişindeki rolü
  1. Tez No: 472987
  2. Yazar: BÜRGE ULUKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TELCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çok işlevsel doku transglütaminaz 2 (TG2) enzimi, proteinlerin çapraz bağlanmasında görev aldığı gibi, adrenerjik yolak GTPaz/ATPazı, protein kinazı ve protein disülfid isomerazı olarak da görev yapmaktadır. TG2 adezyon, hücre göçü, invazyon, hücre büyümesi ve epitelyaldan mezankimale geçiş (EMG) gibi bir çok hücresel işlevlere katkıda bulunmaktadır. Kanıtlar, birçok değişik tümör tiplerinde metastaz ve ilaç direnci dahil olmak üzere bir çok hücre işlevinde EMG'nin önemli bir yere sahip olduğunu ileri sürmektedir. Böbrek hücre kanseri, yetişkinlerde en sık rastlanan böbrek kanser türüdür ve yetişkinlerde yaklaşık yüzde üç oranındaki habis tümörüyle sonuçlanır. Önceden elde edilen sonuçlar doğrultusunda, böbrek kanserinde TG2 seviyesinin artışı tümör metastazı ve kansere özgü hayatta kalış profiliyle ilişkilendirilmiştir. TG2'nin böbrek kanserindeki metastaz arttırıcı fonksiyonu göz önüne alındığında, TG2'nin böbrek kanserinde ki olası rolünün araştırılması, TG2 enziminin özellikle NFκB ile olan ilişkisi temel alınarak hedeflenmiştir. Bu bağlamda TG2 güdümlü hücre göçü, invazyon, EMG ve kanser kök hücre işlev kazanımı araştırılmıştır. Bu amaçla, fare böbrek hattı olan RenCa hücre hattı çeşitli TG2 varyasyonları ile; doğal fenotip, GTP bağlanma yoksunu TG2-R580A, transaminaz yoksunu ama düşük GTP bağlayabilen TG2-C277S ve sadece transaminaz yoksunu TG2-W241A transdükte edilmiştir. Hücre yüzey markörü analizleri ve kürecik tahlili sonuçları TG2'nin GTP-bağlama fonksiyonunun mezenkimal fenotipi ve kanser kök hücre profilinin devamlılığı için önemli olduğunu göstermiştir. Ayrıca EMG transkripsiyon faktörlerinin ve matris metaloproteinazlarının seviyeleri ile hücre saçılma ve matrijel invazyon tahlilleri doğrultusunda, TG2'nin GTPaz aktivitesinin böbrek kanseri hücre göçünde ve invazyonunda vazgeçilmez olduğu ortaya çıkmıştır. Bunlara ek olarak, EMSA deneyi sonuçları GTPaz fonksiyonunun NFκB aktivitesinde gerekli olduğunu göstermiştir. Ortaya çıkan tüm sonuçlar göz önüne alındığında, TG2'nin böbrek kanseri gelişminin ve metastazının desteklenmesinde temel olarak GTP bağlama fonksiyonuna muhtaç olduğu anlaşılmıştır. Bu proje FP-7 TRANSPATH 289964 tarafından finanse edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multifunctionality of tissue transglutaminase 2 (TG2) allowed protein to act as a crosslinking enzyme, GTPase/ATPase, protein disulfide isomerase and as a protein kinase. TG2 is involved in several cellular processes such as adhesion, migration, invasion, cell growth, and epithelial mesenchymal transition (EMT). Evidence suggests that EMT might be crucial in the cellular processes including metastasis and drug resistance in many different tumor types. Renal cell carcinoma (RCC) is known as the subtype of kidney cancer and it accounts three per cent of the malignancies in adults. Our previous findings suggested that the upregulation in the expression level of TG2 in RCC was associated with tumor metastasis and with a significant decrease in disease- and cancer-specific survival outcome. Given the importance of the pro-metastatic function of TG2 in RCC, we aimed to investigate the possible allosteric contribution of TG2 enzyme in cell migration, invasion, EMT, and cancer stemness for RCC with a special emphasis on the TG2- NFκB axis. For that purpose, RenCa TG2 variants were generated by transducing mouse RCC cell line RenCa using wt-TG2, GTP-binding deficient form TG2-R580A, transaminase-deficient form with a low GTP-binding affinity TG2-C277S and transaminase-inactive form TG2-W241A. Results from CD marker analysis and spheroid assay suggested that GTP-binding function was important in the maintenance of mesenchymal phenotype and cancer stemness profile. The expression level analysis of EMT transcriptional factors and matrix metalloproteinases (MMPs) together with scattering and Matrigel invasion assays in RenCa TG2 variants suggested that GTPase activity of TG2 was indispensable for the cell migration and invasion of RCC. In addition, EMSA experiments performed on control and TG2-expressing mutant RenCa cells indicated that GTP-binding function of TG2 was essential for the activation of NFκB through the canonical pathway. Taken together, these findings supported that pro-metastatic role of TG2 in RCC was mainly dependent on the GTP-binding function of the enzyme. This project was funded by FP-7 TRANSPATH 289964 grant.