Ticari bankacılık kredi süreçlerinde finansal analiz ve sektörel karşılaştırma
Financial analysis and sectoral comparison in commercial banking loan processes
- Tez No: 692789
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Farklı gereksinimleri sahip olan kişilerin gereksinimini hissettikleri finansmana ulaşmasının başlıca yollarından biri bankalardan alınacak kredidir. Bankalara ait fonksiyonlardan biri olan krediler, banka müşterilerinin kullanımına sunulmakta, gerçek ve tüzel kişilere edinmek istedikleri gayelere yönelik kullandırılmaktadır. Krediler müşterilere kullandırılırken bankalar gerek politikaları gerekse kanunlar çerçevesinde belli başlı süreçleri uygulamaya dahil etmektedir. Bu süreçlerin başında ise mali analizler kredi performansını etkileyen en önemli faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle mali analiz ile ele alınan kredilendirme sürecinin beklenen verimi daha fazladır. Hazırlanan çalışma ticari bankacılık sektöründen önemli risklerin başında gelen kredi riskinin etkin yönetilebilmesi için ticari kredilendirme süreçlerinde mali analizin önemi ve gerekliliğine vurgu yapmak için oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the main ways for people with different needs to access the financing they feel is through a loan from banks. Loans, one of the functions of banks, are offered to the use of bank customers and made available to real and legal persons for the purposes they want to achieve. While providing loans to customers, banks include certain processes within the framework of both their policies and laws. At the beginning of these processes, financial analysis emerges as the most important factor affecting credit performance. For this reason, the expected efficiency of the lending process, which is handled with financial analysis, is higher. For this reason, the prepared study was created to emphasize the importance and necessity of financial analysis in commercial lending processes in order to effectively manage the credit risk, which is one of the most important risks in the commercial banking sector.