Vergi hukukunda temsil ve sorumluluk
Representation and responsibility in tax law
  1. Tez No: 692793
  2. Yazar: ZİNNUR TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ATEŞ OKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 506
Özet
Bu çalışmada temsil ve sorumluluk kurumları; vergi hukukunda temsilin kapsamı, niteliği, temsilcilerin özellikleri ve temsilci sıfatının getirdiği ödev ve sorumluluklar çerçevesinde incelenmektedir. İncelemenin kapsamında, vergi ve ilişkili kamu alacaklarının yanı sıra, vergi ödevlerini ilgilendiren fiillerden kaynaklanan ceza sorumluluğuna ilişkin konular da yer almaktadır. Merkezinde kanuni temsilcilerin sorumluluğuna yönelik analiz ve değerlendirmelerin bulunduğu çalışmada, temsil ve sorumluluk genel hükümlerinden hareketle, vergi hukukunun temsil ve sorumluluk kurumlarına, belli bir mantık silsilesi içinde geçişin sağlandığı tümdengelim yöntemi uygulanmıştır. Böylece, konuya ilişkin sorun ve tartışmaların güncel yaklaşımlar çerçevesinde değerlendirilmesiyle bir senteze ulaşılması amaçlanmıştır. Bazı seçilmiş ülke hukuklarına da yer verilmekle birlikte, çalışmanın ana eksenini Türk Vergi Hukukunda temsil ve sorumluluk kurumlarının doktrin, mevzuat ve yargısal içtihatlar bağlamında incelenmesi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, representation and responsibility regulations are examined within the framework of the scope and nature of representation in tax law, the characteristics of the representatives, and the duties and responsibilities of the representative. Within the scope of the review, besides the responsibility for tax and tax-related public receivables, there are also issues related to penal responsibility arising from acts related to tax duties. In this study, which includes analyzes and evaluations regarding the responsibility of legal representatives at its center; based on the general provisions regarding representation and responsibility, the deduction method has been applied to provide a transition to the representation and responsibility regulations in tax law within a certain logical sequence. Thus, it is aimed to reach a synthesis by evaluating the problems and discussions on the subject within the framework of current approaches. Although some selected country laws are also included, the main axis of the study is the examination of representation and responsibility regulations in Turkish Tax Law in the context of doctrine, legislation, and legal precedent.