Anonim şirketlerde yönetim kurulunun kamu borçlarından doğan sorumluluğu
The representative body being stock company legal administration it puts important functions into practice in terms of the company
- Tez No: 190764
- Danışmanlar: PROF.DR. YADİGAR İZMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sorumluluk hukuku özel hukukun en önemli alanlarından biridir ve temelinde,adalet ilkesi, riskin dağıtılması ve zararın giderilmesi vardır. Özellikle kamualacağından kaynaklanan borcun ifa edilmemesinden doğan sorumluluk söz konusuolduğunda, sorumluluk kamuyu ilgilendiren bir mahiyet kazanır.Anonim şirketler hukukunda, yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğu,sorumluluk hukukunun özellikli konularından biri olarak gerek Alman ve İsviçrehukuklarında gerek Türk hukukunda ciddi araştırmaların konusunu oluşturmuştur.Yönetim kurulunun kamu borçlarından sorumluluğu Medeni Hukuk, Ticaret Hukukuve Vergi Hukukunun ortak konularından biri olarak son derece önemlidir.Anonim şirket tüzel kişiliğinin idare ve temsil organı olan yönetim kurulu, şirketaçısından önemli fonksiyonları icra eder. Yönetim kurulu, şirketin pay sahiplerindenoluşan sürekli faaliyette bulunan kurul organıdır. Şirketin temsil ve yönetimi, tüzelkişiliğin kazanılmasından sona ermesine, hatta belirli ölçüde ve sınırlı olmaklaberaber tasfiye aşamasında da yönetim kuruluna aittir. Dolayısıyla şirketin idare vetemsiline ilişkin her türlü faaliyeti icra ile mükellef bulunan yönetim kurulu şirketinkamu borçlarının ifasından da sorumludur. Bu sorumluluğun, kapsamı çerçevesi vesınırlarının tespiti, özellikle, uygulamada ortaya çıkan sorunların çözümü açısındanbüyük önem taşımaktadır.Gerek doktrin, gerek uygulama açısından taşıdığı önem dikkate alınarak tezkonumuz, ?anonim şirketlerde yönetim kurulunun kamu borçlarından doğansorumluluğu? olarak tespit edilmiştir. Çalışmamızda Türk Ticaret Kanunu ve BorçlarKanunu hükümleri ile vergi mevzuatı, özellikle kamu alacaklarının tahsili vevergilendirme hakkında çıkarılan kanun tüzük, yönetmelik, tebliğler kapsamındadeğerlendirmeler yapılacaktır. Tezde öncelikle organ kavramı ve yönetim kurulununhukukû statüsü, bu sıfatın kazanılması, yönetim kurulu üyelerinin sorumluluk sebeplerive tahsil edilemeyen kamu alacağında yönetim kurulu üyelerinin şahsi sorumluluklarıincelenmiş ve bu konulardaki tartışma ve görüşler üzerinde değerlendirmeleryapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fairness principle, risk distribution and compensation of losses are thecomponents of responsibility law, which is one the significant proponents ofprivate law. This is especially true when the responsibility caused by theinability of debt payment results from outstanding public debt, and itbecomes a public concern.In stock company law, the responsibilities of the board members have been anissue both in German, Swiss and Turkish law. The responsibility of the board forpublic debts is an extremely important and common topic of civil law,commercial law and tax law.The representative body being stock company legal administration it putsimportant functions into practice in terms of the company. The board is a body thatconstantly functions and consists of company shareholders. The board isentitled to the representation and administration of the company frominstitutional identity while it is in existence, and even to a certaindegree the dissolution of the company. Therefore, the board, which isresponsible for every activity related to the administration andrepresentation of the company, is also responsible for the recovery ofpublic debts. It is of the utmost importance to define the limitations andscope of this responsibility especially in solving the problems occurring atthe application stage.In terms of both doctrine and implementation, the topic of this thesis isthe responsibility of the board members concerning public debt. In thisstudy, Turkish commercial law and debt law, some assessments will be made inthe scope of the laws related to charging public debts and taxation. Thefollowing topics will be primarily analyzed and discussed: the concept ofthe representative body, the status of the main board, the acquisition ofthis body, and the reasons for the responsibility of board members and theindividual members for unrecoverable public debt.