Çocuk ihmal ve istismarını önlemede kamu-sivil toplum kuruluşlarının işbirliğinin incelenmesi: Erzurum örneği
Examining the cooperation of public-non-governmental organizations i̇n preventing child neglect and abuse: The case of Erzurum
  1. Tez No: 692839
  2. Yazar: SEMA COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBULFEZ SÜLEYMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada Erzurum'da bulunan kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşları arasında çocuk ihmal ve istismarını önlemek için gerçekleştirilen işbirliği faaliyetlerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Erzurum'da bulunan toplamda yirmi kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşu çalışanı ile yarı yapılandırılmış görüşme yönergesi kullanılarak derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmacı tarafından analizi yapılan bulgular“Çocuk İhmal ve İstismarına Yönelik Kurumsal ve Toplumsal Farkındalık”,“Kurum/Kuruluş Faaliyetleri”,“Personelin Çocuk İhmal ve İstismar Farkındalığı”“STK Algısı/Görünümü”, ve“Kamu-STK İşbirliği Görünümü”temaları altında toplanmıştır. Yapılan görüşmeler sonucunda katılımcıların şahsında kurum ve kuruluşların kamu-STK işbirliğinin öneminin farkında olduğu tespit edilmiştir. Erzurum örneği üzerinden gerçekleştirilen araştırmada Erzurum'da doğrudan çocuk ihmal ve istismarını önleme ile ilgili olarak çalışan bir tane sivil toplum kuruluşunun var olduğu belirlenmiştir. Erzurum'da var olan diğer sivil toplum kuruluşlarında çalışan katılımcılarla yapılan görüşmelerde, kuruluşların çalışmanın konusu olan çocuk ihmal ve istismarı ile doğrudan ilgilenmediklerini dolaylı olarak ya da sosyal sorumluluk gereği çalışmalar yaptığı gerçeği ile karşılaşılmıştır. Yine kamu kurumlarından da Erzurum Barosu Çocuk Hakları Komisyonu doğrudan konuyla ilgili oldukları diğer kurumların ise dolaylı olarak konuya eğildikleri tespit edilmiştir. Yine yapılan araştırmada katılımcıların genelinde kamu-STK işbirliği ile gerçekleştirilen çocuk ihmal istismar faaliyetlerinin yeterli olmadığı düşüncesinin var olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the cooperation activities carried out between public institutions and non-governmental organizations in Erzurum to prevent child neglect and abuse. For this purpose, in-depth interviews were conducted with a total of twenty employees of public institutions and non-governmental organizations in Erzurum using the semi-structured interview directive. The researcher analyzed the findings,“child abuse and neglect institutional and social awareness”,“Institution/Organization activities”,“Personnel child abuse and neglect Awareness,”“perception of NGOS/View”, and“public-NGO Cooperation View”the themes are grouped under. As a result of the interviews, it was determined that the institutions and organizations in the person of the participants were aware of the importance of public-NGO Cooperation. A study conducted through the example of Erzurum found that there is one non-governmental organization in Erzurum that works directly on the Prevention of child neglect and abuse. In interviews with participants working in other non-governmental organizations that exist in Erzurum, it was found that the organizations are not directly interested in child neglect and abuse, which is the subject of the study, indirectly or in accordance with social responsibility. Again, from public institutions, the Erzurum Bar Association Commission on the rights of the child has been found that other institutions that are directly related to this issue are indirectly related to this issue. Again, the study showed that there was a belief that child neglect and abuse activities carried out in cooperation with the public-NGO were not sufficient throughout the participants.