Ekoturizm kapsamında yürütülen rekreatif faaliyetlerden elde edilen serbest zaman doyumunun davranışsal niyete etkisi: Doğu Karadeniz örneği
The effect of leisure time satisfaction obtained from recreational activities within the scope of ecotourism on behavioral intention: The case of Eastern Black Sea
- Tez No: 692838
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZIL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasında“Ekoturizm Kapsamında Yürütülen Rekreatif Faaliyetlerden Elde Edilen Serbest Zaman Doyumunun Davranışsal Niyete Etkisi”incelenmiştir. Kitlesel olarak turizm hareketlerine katılım sağlayan bireylerin, özellikle son dönemlerde deniz-kum-güneş üçgenine olan taleplerinin belli bir seviyede kaldığı görülmüştür. Serbest zaman artışıyla beraber gelişim gösteren turizm endüstrisinde, bol miktarda doğal ve kültürel değerlere sahip olan destinasyonların, yılın tüm aylarında var olan turizm hareketlerinden yeterli payı alabilmesi için ziyaretçilere unutamayacağı bir deneyim yaşatması gerekmektedir. Bu çalışmanın birinci bölümünde: ekoturizmin özellikleri, ilkeleri ve etkileri ile beraber rekreasyon kavramı, sınıflandırılması, ekoturizm ile rekreasyon ilişkisi ve ekoturizm kapsamında yapılan rekreatif faaliyetler hakkında bilgiler verilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde: serbest zamanı, ortaya çıkışını, etkileyen faktörlerle beraber serbest zaman doyumu hakkında gerekli bilgiler sunulmuştur. Araştırmanın üçüncü bölümünde: turist davranışını, turist davranışını etkileyen faktörleri, davranışsal niyeti ve davranışsal niyetin boyutları hakkında literatür araştırması yapılmıştır. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde ise Doğu Karadeniz Bölgesi'ne gelen ziyaretçilerin katıldıkları rekreatif faaliyetlerden aldıkları serbest zaman doyumu ve davranışsal niyete yönelik sorular sorulmuştur. Yapılan bu anket çalışmasının verileri analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda anket çalışmasına katılım sağlayanların tamamına yakını katılım sağladıkları faaliyetlerden yüksek doyum aldıklarını, tekrar ziyaret edeceklerini ve aynı zamanda yakın çevrelerine bölgeyi önerecekleri analizler sonucunda ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis,“The Effect of Leisure Time Satisfaction Obtained in Recreational Activities Conducted within the Scope of Ecotourism on Tourist Behavioral”was examined. It has been observed that the demands of individuals who participate in tourism movements on a mass basis, especially for the sea-sand-sun triangle, have remained at a certain level. It has been proved by the statistical data made about the subject that the demand for the destinations with abundant natural and cultural resources has gained a serious acceleration. In the tourism industry, which develops with the increase of free time, destinations with abundant natural and cultural values should provide visitors with an unforgettable experience in order to get enough share from the tourism movements that exist in all months of the year. In this study, the first guideline, the characteristics of ecotourism, its principles and effects, as well as the relation of recreation with tourism, its classification and the recreational activities carried out in it were given. In the second part of the study, literature reviews about leisure time, its emergence and factors affecting leisure time satisfaction are made. In the third part of the study, a literature search was made on behavioral intention that affects tourist behavior. In the fourth and last part of the study, permission from the Eastern Black Sea was asked about the satisfaction they received from the recreational activities and recommend them to someone else and analyzed at the end of this survey study. You can enter the research into the research by stating that the research has received high satisfaction from the activities they have provided by participating in the survey study, that they are very satisfied, they will visit again and at the same time, they can reveal the analysis that they will recommend the region to their close circles.