Şahabeddin Süleyman'in hikâyeleri üzerine bir inceleme
A review on the stories of Şahabeddin Süleyman's
  1. Tez No: 692847
  2. Yazar: MERVE MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN KOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
Fecr-i Âti'nin kurulmasında rol alan Şahabeddin Süleyman (1885-1919) hayatını İzmir ve İstanbul'da sürdürmüştür. Eşi İhsan Raif Hanım'la çıktığı gezide İspanyol gribine yakalanarak hayatını kaybetmiştir. İsviçre'nin Davos köyüne gömülmüştür. Otuz dört yıllık yaşamı boyunca edebiyatın hikâye, mensur şiir, fantezi, tiyatro, makale, tenkit, çeviri, edebiyat tarihi türlerinde eserler vermiştir. Bu çalışmada, Şahabeddin Süleyman'ın eserlerini yayımladığı süreli yayınları tespit ederek ortaya sağlıklı bir biblografya çıkardık. Eserlerin fihristinde tahlil yöntemine başvurarak yazarın hikâye dışındaki türlerin konularına açıklık getirdik. Bu biblografyadan hareketle tespit edilen hikâyeleri eski harflerden günümüz Türkçesine aktardık. Aktarılan hikâyelerin çözümlemelerini yapı ve tema açısından inceleyerek Türk hikâye tarihinde yerini tespit etmeyi amaçladık. Hikâyelerin tahlilinde muhtavası üzerinde izahatler verdik. Çalışmamızın birinci bölümde hayatı, sanatı, süreli yayınlardaki kalem tecrübelerini inceledik. Sanatının bir alt başlığı olarak yazarın hikâyeciliğini ele aldık. Şahabeddin Bey'in eserlerini ikiye ayırarak kitapları ve dergi ve gazetelereki kalem tecrübeleri başlığı altında verdik. Süreli yayınlardaki yazılarını türlerine göre ayırdıktan sonra kronolojik sırayı vererek yazarın edebiyat dünyasındaki etkin olduğu yılları gözler önüne serdik. Muharririn hikâyeciliğini ise hikâyeler ve hikâyelerdeki muhteva özelliklerinden yola çıkarak bir kompozisyon oluşturduk. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise, hikâyelerinin Osmanlı Türkçesi'nden günümüz Türkçesi'ne aktarılmış hâli ve hikâyelerin çözümlemelerinden ibarettir. Çalışmamızda Şahabeddin Süleymanın kırk dört hikâyesini tespit ettik. Tespit edilen bu hikâyeleri konularına göre ayırarak yazarın hikâye dünyasını kaleme aldık.
Özet (Çeviri)
Şahabeddin Süleyman (1885-1919), who was involved in the formation of Fecr-i Âti, lived in Izmir and Istanbul. During a trip with his wife, İhsan Raif, he became ill with Spanish flu and died. He was laid to rest in the Swiss village of Davos. Throughout his 34-year career, he has created works in the genres of literature, prose poetry, fantasy, theater, articles, criticism, translation, and literary history. In this study, we identified periodicals in which Şahabeddin Süleyman published his works and compiled a comprehensive bibliography. We clarified the subjects of genres other than the author's stories by using the analysis method in the works index. We translated the stories identified in old letters into modern Turkish using this bibliography. We aimed to determine their place in Turkish storytelling history by analyzing the transmitted stories in terms of structure and theme. We explained the content of the stories in the analysis. In the first part of our research, we examined his life, art, and writing experience in periodicals. We considered the author's storytelling as a sub-title of his art. Şahabeddin Bey's works were divided into two categories and presented as books and writing experiences in magazines and newspapers. We gave the chronological order and revealed the years in which the author was active in the world of literature after separating the articles in periodicals according to their genres. We created a composition based on the writer's storytelling and the content of the stories. The stories are translated from Ottoman Turkish to Modern Turkish and analyzed in the second part of our study. In our research, we identified forty-four Şahabeddin Süleyman stories. By separating these identified stories according to their subjects, we have drawn up the author's Story World.