Farklı yapay yaşlandırma sürelerinin 6XXX serisi alüminyum alaşımlarının mekanik özelliklerine etkisi
The effect of different artificial aging times on the mechanical properties of 6XXX series aluminum alloys
- Tez No: 692848
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM SAVAŞ DALMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Makine Mühendisliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, farklı magnezyum ve silisyum seviyelerine sahip alüminyumların farklı ısıl işlem periyotlarında dayanım özellikleri ve sertlik değişimleri gözlemlenmiştir. Farklı alaşımlara uygulanan mekanik testler sonucunda, 6082 alaşımının kullanımının, yüksek mukavemet istenen durumlarda 6060 ve 6063 alaşımına göre daha az maliyetli olduğu, ısıl işlem süresinden tasarruf sağlanarak enerji maliyetlerinin düşürüldüğü sonucuna varılmıştır. 12 saat ısıl işlem süresine sahip, 1070 saf alüminyum ve 6063, 6060 ve 6082 alaşımlarından, 16 HW ile en sert malzemenin 6082 alaşımı olduğu ve bazı 6082 alaşımlı numunelerin kırılmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study which is prepared as a Master's thesis of the Department of Mechanical Engineering, the strength properties and hardness changes of aluminum with different magnesium and silicon levels were observed in different heat treatment periods. As a result of the mechanical tests applied to different alloys, it has been concluded that the using of 6082 alloy is less costly than 6060 and 6063 alloys when high strength is required, and energy costs are reduced by saving heat treatment time. Of the 1070 pure aluminum and 6063, 6060 and 6082 alloys with a heat treatment time of 12 hours, it was determined that the hardest material was 6082 alloy with 16 HW and some 6082 alloy samples did not break.