Kültür değişmesi: Siverek Karakeçili aşireti örneği
Cultural change: The case of the Siverek Karakeçili tribe
- Tez No: 692850
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NOHUTÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bir toplumu diğer toplumlardan ayıran onun kendine has kültürüdür. Günümüzde tüm kültürler küresel olarak değişmekte hatta yok olmaktadırlar. Teknolojinin gelişmesiyle toplumlar teknolojiyi yakalamaya çalışırlarken bazen isteyerek bazen de istemeyerek kendi değerlerinden taviz vererek uzaklaşabilmektedirler. Özellikle yeni nesiller kendi kültürlerini tamamen unutabilmekte ve kendi kültürüyle uyuşmayan yabancı değerleri benimseyebilmektedirler. Bu çalışmada kültürel değişmenin nasıl gerçekleştiği Siverek Karakeçilileri bağlamında açıklanmaya çalışılmıştır. Soyu Oğuz Türklerine dayanan Siverek Karakeçilileri, Orta Asya'dan Anadolu'ya geldiklerinde Kürt ve baskın olarak Arap kültüründen etkilenmişlerdir. Cumhuriyetle birlikte çeşitli nedenlerden dolayı Arap kültürünün etkisi azalmaya başlanmış ve Kürt kültürü baskın hale gelmeye başlamıştır. Siverek Karakeçilileri Orta Asya'dan Anadolu'ya geldiklerinde ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında kültür alışverişinde bulunurlarken kendine has bir kültür oluşturmayı başarmışlardır. Ancak yirmi birinci yüzyılda meydana gelen Küresel değişimle Batı kültürüne maruz kalan Siverek Karakeçilileri kendi değerlerinden uzaklaşmaya başlamışlardır.
Özet (Çeviri)
It is its unique culture that distinguishes a society from other societies but today all cultures are changing globally and even disappearing. With the development of technology, while societies try to catch up with technology, they can get away with compromising their own values, sometimes willingly or unwillingly. Especially the new generations can forget their own culture completely and adopt foreign values that are not compatible with their own culture. In this study, it was tried to explain how cultural change occurred in the context of Siverek Karakeçili. The Siverek Karakeçili, whose lineage is based on the Oghuz Turks, were influenced by Kurdish and predominantly Arab culture when they came t o Anatolia from Central Asia. Along with the Republic, the influence of Arab culture began to decline for various reasons, and Kurdish culture began to dominate. When Siverek Karakeçili came to Anatolia from Central Asia and exchanged culture in the early years of the Republic, they managed to create a unique culture. However, with the global change that occurred in the twenty first Century, the Siverek Karakeçians, who were exposed to Western culture, began to move away from their own values.