Post-truth on Twitter and its influence during the campaign for the rejection of the peace agreements in Colombia in 2016
Twitter'da post-truth ve 2016'da Kolombiya'daki barış anlaşmalarının reddi kampanyası sırasındaki etkisi
- Tez No: 692889
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVFEL BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Post-truth, Brexit'in referandum sonuçları, Donald Trump'ın Amerika Birleşik Devletleri başkanı olarak seçilmesi ve 2016'da Kolombiya'da Barış için yapılan plebisit nedeniyle dünya çapında popülerlik kazanan bir terimdir ve özellikle seçimlerde sosyal ağların rolü farklı birçok çalışmanın konusu olmuştur. Bu çalışma ile Kolombiya'daki barış anlaşmalarının reddedilmesine yönelik kampanya sırasında post-truth'un Twitter üzerindeki etkisini göstermek ve analiz etmek amaçlanmaktadır. Çalışmada öncelikle Kolombiya çatışmasının bağlamı ve FARC gerillaları ile barış anlaşmasına nasıl ulaşıldığı kısaca sunulmuştur. Ardından post-truth konusuna yönelik farklı yaklaşımlar sunulmuş ve kavramlar tanıtılmıştır. Web 2.0'a kadar internetin evrimi ve sosyal medyanın nasıl önemli bir bilgi kaynağı haline geldiği ve sosyal medya platformlarının post-truth olgusunun yayılmasını neden kolaylaştırdığı ve bu olgunun siyasi kampanyalarda nasıl kullanıldığı işlenmiştir. Çalışmada Kolombiya'daki plebisit kampanyalarının her birinden en etkili iki politikacı seçilmiş: HAYIR kampanyası için eski başkan ve ardından senatör Alvaro Uribe Velez ve EVET kampanyası için de Başkan Juan Manuel Santos seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak TWINT veri çıkarma aracı kullanılmış ve referandumdan önceki ay içerisinde üretilen tweetler toplanmış ve analiz için Power BI yapay zeka aracı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucu, Twitter'ın özellikle HAYIR kampanyası yani Uribe için, bilgi ve görüşlerini yaymak için önemli bir araç olduğu, ancak aynı durumun EVET kampanyası için söz konusu olmadığı bulunmuştur. Uribe'nin Twitter hesabından paylaştığı bilgilerin en az %21'sinin post-truth içerikli olduğu ve bu tweet'lerin Twitter kullanıcıları üzerinde Santos'un yayınladığı ve halk oylamasıyla ilgili tweet'lere göre %214 daha fazla etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Post-truth is a term that gained popularity around the world due to the electoral results of Brexit, the election of Donald Trump as president of the United States and the plebiscite for Peace in Colombia in 2016. This concept, although it was not born with these events, it has been studied and investigated since then. Along with the post-truth also the role of social networks, in these electoral days, has been the subject of research by different academics. This work sought to show and analyze the influence of post-truth on Twitter during the campaign for the rejection of the peace agreements in Colombia. For the development of this research, the context of the Colombian conflict was briefly presented and how the peace agreements with the FARC guerrillas were reached. Then, different approaches to the phenomenon of post-truth were presented and the concept was defined. The evolution of the internet until the arrival of web 2.0 and how social media have become an important source of information was presented as well. It was shown why social media platforms facilitate the dissemination of post-truth and how this phenomenon has been used in political campaigns. To finalize and fulfill the objective of this research, the two most influential politicians from each of the campaigns for the plebiscite in Colombia were selected: Former president and then senator Alvaro Uribe Velez, for the NO campaign, and President Juan Manuel Santos, for the YES campaign. Using the TWINT data extraction tool, the tweets produced by them in the month prior to the voting were recovered and the Power BI artificial intelligence tool was used to process the information to be analyzed under the light of post-truth. After conducting the analysis, it was found that for the NO campaign, specifically for Uribe, Twitter was an important tool to disseminate information, while for the yes campaign it was not. It was found that of the information shared by Uribe on his Twitter account, at least 21% contained post-truth and that these tweets had 214% more influence on Twitter users, compared to the tweets published by Santos and related to the plebiscite.