Yetişkin eğitimi kapsamında hizmet veren eğiticilerin sorunlarının ve yetişkin eğitimine uygunluklarının belirlenmesi
Determining the problems of trainers serving within the scope of adult education and their suitably for adult education
  1. Tez No: 692897
  2. Yazar: SERCAN MASAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bireysel olarak yaşamların idare edilmesi ve bu alandaki yükümlülüklerin üstlenilmesi yetişkinlik evresinde gerçekleşmektedir. Halk eğitim algısı ve gereksinimi göz önünde bulundurulduğunda tarihsel olarak oldukça uzun bir sürece dayandığı görülmektedir. Yetişkin eğitimcisi, bireylerin kendi gelişimine ve potansiyeline elverişli olarak hareket etmeleri, güven sağlayacak bir öğrenme veya amaçlı eylemlere katılmak adına teşvik niteliği taşımak durumundadır. Bu araştırmada yetişkin eğitimi veren eğitimcilerin, yetişkin eğitimine uygunluğunun ve yaşadıkları sorunların belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, çalışma amacı doğrultusunda tarama modeline göre desenlenmiş ve yöntem çeşitlenmesinden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Samsun İl Merkez, Atakum, Canik ve İlkadım İlçelerinde Halk Eğitim Merkezlerinde eğitim veren eğiticiler ve kursiyerler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında veriler katılımcılardan nicel ve nitel yol ile toplanmış ve analiz edilmiştir. Nicel veriler“Yetişkin Eğitimine Uygunluk”ölçeği ile toplanmış ve SPSS ile analiz edilmiştir. Araştırma amacı kapsamında nitel veriler açık uçlu sorular aracılığı ile toplanarak MAXQDA 2020 paket programında içerik analizine tabii tutulmuştur. Araştırma bulgularından yola çıkılarak eğiticilerin devamsızlık, iletişim, program ve eğitim açısından bir sorun görmediklerini ifade ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Yetişkin eğitimine uygunluk konusunda, kursiyerlerin görüşlerinin, eğitim, yaş, kıdem, cinsiyet değişkenlerinde anlamlı farklılık göstermediği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Managing individual lives and assuming responsibilities in this area takeplace in adulthood. Considering the perception and need of public education, it is seen that it has historically been based on a very long process. The adult educator should be an incentive for individual stoact in accordance with the irown development and potential, to participate in learning or purpose ful actions that will provide confidence. In this study, it is aimed to determine the suitability of adult education educators and the problems they experience. The research was designed according to the scanning model in line with the purpose of the study and method variation was used. The sample of the research consists of trainer and trainees who give education in Public Education Centers in Samsun City Center, Atakum, Canik and Ilkadim Districts. With in the scope of there search, the data were collected from the participants in a quantitative and qualitative way and analyzed. Quantitative data were collected with the“Adult Education Suitability”scale and analyzedwith SPSS. With in the scope of the research purpose, qualitative data were collected through open-ended questions and subjected to content analysis in the MAXQDA 2020 package program. Based on the research findings, it was concluded that the trainers stated that they did not see a problem in terms of absenteeism, communication, program and education. It was concluded that the trainees' views on suitability for adult education did not differ significantly in terms of education, age, seniority and gender.