The effect of local management on communication and motivation in companies: Views from Turkey and Morocco
Yerel yönetimin iletişim ve motivasyon üzerindeki etkisi: Türkiye ve Fas'tan görüşler
- Tez No: 692927
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAĞAN OKATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Motivasyon, teorilerde, çalışanların işyerindeki davranışlarını etkilemek için üretkenliği, kontrolü ve hatta manipülasyonu iyileştirmeye yönelik bir araç olarak sıklıkla sunulmuştur. Şirket içinde çalışan motivasyonu yalnızca yönetim yapısına değil, onu oluşturan tüm meslek kuruluşlarına bağlıdır. Her biri kendi seviyesine göre ekipleri motive etmede önemli bir rol oynar. Yerel yöneticinin durumu budur. Çalışmamızda özellikle yerel yöneticinin çalışan motivasyonu ve iletişimine katkısı ve yerel yönetimin iletişim ve motivasyon üzerindeki etkisi üzerinde durulacaktır. O halde aklımıza gelen soru neden yerel yöneticiyi hedef alıyor? Yerel yönetici, yönetim zincirindeki ilk halkadır. Genellikle, eğitim ve destek almadan yönetici unvanı ve işleviyle“ödüllendirilen”değerli bir eski teknisyendir. Durumu hibrit olarak kabul edilir, bu da yöneticilerin işlevlerini herhangi bir eğitim veya destek olmadan yerine getirebileceği anlamına gelir. Tüm ayrıcalıklara sahip olun. Çerçevelediği işbirlikçilerinin yanı sıra üretim hedefleri de var. Çalışanları doğrudan ve tek başına yöneten tek yöneticidir. Motivasyon ve iletişimin insan davranışını inceleyerek, yönetim aracılığıyla ilişkileri geliştirmeye ve bir şirket içindeki iletişim akışını geliştirmeye izin veren bir organizasyon modelini vurgulayacağız. Bu tezin bir çözüm üretme iddiası yoktur, ancak daha iyi performans için bazi onerilerde bulunur, ayrica gelecekteki arastirmalar için yeni bir arastirma alani açmamiza yol açtigini soyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Motivation has often been presented in theories as a tool for improving productivity, control, or even manipulation in order to influence the behavior of the employees at work. Within the company, employee motivation does not depend solely on the governing structure, but on all the professional bodies that make it up. Each to its level plays a key role in motivating teams. This is the case of the local manager. This study will focus in particular on the contribution of the local manager to employee motivation and communication, and the effect of local management on communication and motivation. So the question that comes to our mind is why targeting the local manager? The local manager is the first link in the managerial chain. He is often a valuable former technician who has been“rewarded”with the title and function of manager, without training and support. Its status is considered to be hybrid, which means that it can carry out the functions of managers without any training or support. Have all the prerogatives. He has production objectives as well as the collaborators that he frames. He is the only manager who directly and solely manages employees. Through an investigation of human behavior of motivation and communication, we are going to highlight a model of organization that permits improving relationships through the management and enhancing the flow of communication within a corporation. This thesis has no claim to produce a solution but it provides some recommendations for better performance, we can say also that it leads us to open a new area of investigations for future researches.