Reflections on recent trends in deposit dollarization in Turkey
Türkiye'nin mevduat dolarizasyonundaki güncel eğilimler
- Tez No: 692976
- Danışmanlar: PROF. DR. REFET SOYKAN GÜRKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Türkiye'nin mevduat dolarizasyonu yüksek olup, bankacılık sektörü mevduatlarının yarısından fazlası döviz cinsindendir. Dolarizasyonda son on yılda artış eğilimi gözlenmiş ve bu artış son dönemlerde ivme kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de mevduat dolarizasyonunun son dönemdeki eğilimini uygulanan politikalar çerçevesinde analiz etmek ve mevduat dolarizasyonuna etki eden ve para politikasının kontrolü altında olan potansiyel faktörleri araştırmaktır. Hem kur etkisi için düzeltilmemiş mevduat dolarizasyon payını hem de mevduat dolarizasyonundaki değişimin yalnızca mevduatlardaki değişimden kaynaklanan kısmını kullanarak elde edilen tahmin sonuçları Türkiye'de mevduat dolarizasyonunu etkileyen faktörlere ilişkin farklı değerlendirmeler sunmaktadır. Bu anlamda kur etkisi için düzeltilmemiş seri kullanılarak elde edilen ve mevduat dolarizayonunun döviz kuru ve döviz kuru beklentileri ile ilişkili olduğunu gösteren tahmin sonuçları döviz talebindeki değişimin nedenleri hakkında, tahmin sonuçlarının kurdaki değişimlerin mevduat dolarizasyonu üzerindeki mekanik etkisini yansıttığı ölçüde, yanıltıcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Deposit dollarization is high in Turkey with more than half of all banking sector deposits denominated in foreign currency. While a rising trend in deposit dollarization has been in place during the last ten years, this has gained further momentum recently. The objective of this study is to analyze the recent trends in deposit dollarization in Turkey within the framework of policies undertaken and investigate its potential drivers that are under the influence of monetary policy. Estimation results obtained using the deposit dollarization shares that are and are not adjusted for the mechanical impact of the exchange rate changes provide different assessments of the drivers of dollarization in Turkey. In this sense, some estimation results obtained using the unadjusted deposit dollarization share suggesting that it has been associated with the exchange rate and exchange rate expectations might be misleading regarding the changes in the demand for foreign currency over domestic currency deposits to the extent what these results capture is the mechanical impact of exchange rate movements on the deposit dollarization share.