Sürdürülebilirlik bağlamında yeşil lojistik uygulamalarının lojistik performansı ile ilişkisinin incelenmesi: Mersin ili örneği
Investigation of the relationship of green logistics applications with logistics performance in the context of sustainability: Case of Mersin
  1. Tez No: 692975
  2. Yazar: ABDULLAH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDAN KAYSERİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Rekabetin hız kazandığı günümüzde tüm organizasyonlar için yenilikçi olmak önemli bir husustur. Bu anlamda literatürde karşılaşılan en önemli kavramlardan biri ise sürdürülebilirliktir. Organizasyonların varlıklarını devam ettirebilmeleri için sürdürülebilir olmak, göz önünde bulundurulması gereken önemli bir unsurdur. Sürdürülebilirliğin sağlanmasında yenilikçi olmak organizasyonlara dinamiklik ve rekabet edebilme fırsatı kazandırmaktadır. Literatür incelendiğinde yeşil lojistik kavramı özellikle lojistik alanında faaliyet gösteren firmalar için yenilikçi bir yöntemdir ve sürdürülebilirliği de mümkün kılmaktadır. Özellikle hizmet ve ürün odaklı faaliyet gösteren firmaların bu tarz yaklaşımları benimsemesi organizasyonlara olumlu yönde katkı sağlarken küresel anlamda ülke ekonomisine de fayda sağlayacaktır. Organizasyonlar için bir diğer önemli kavram ise performanstır. Lojistik performansı da bu anlamda önem arz eden bir diğer unsurdur. Bu çalışma ile lojistik firmalarında çalışan personelin şirketlerindeki yeşil lojistik uygulamaları ile lojistik performansı hakkında düşüncelerinin (algılarının) arasındaki ilişkinin ne yönde olduğunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu tezin, birinci bölümünde sürdürülebilirlik kavramı ve kapsamı, ikinci bölümünde lojistik kavramı ve kapsamı, üçüncü bölümde lojistikte performans geliştirme ve performans ölçümü, dördüncü bölümde değişkenler arasındaki ilişkiler, beşinci bölümde ise yeşil lojistik uygulamalarının lojistik performansı ile ilişkileri ele alınmış literatür taramaları yapılmıştır. Araştırmada verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, korelasyon analizi, bağımsız örneklerde t testi ve tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Bu kapsamda araştırmanın yapıldığı örneklemde yeşil lojistik uygulamaları ile lojistik performansı arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuş, katılımcıların yeşil lojistik uygulamalarına yönelik cinsiyet, yaş ve medeni durumları gibi sosyo-demografik unsurlara yönelik farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, where competition is gaining momentum, innovation action are of great importance for all organizations. In this sense, one of the most important concepts encountered in the literature is sustainability. Being sustainable for organizations to continue their existence is an important element to be considered at the beginning of an activity. The use of especially innovative methods in ensuring sustainability brings a dynamic direction to organizations, while at the same time bringing the opportunity to compete. When the literature is examined, the concept of green logistics is an innovative method especially for companies operating in the field of logistics. It also makes sustainability possible. In particular, the adoption of such approaches by companies operating with a focus on service and products will contribute positively to organizations and will also benefit the country's economy in a global sense. Another important concept for organizations is performance. Logistics performance is another important factor in this sense. In the first part of this thesis, the concept of sustainability and its scope, in the second part the concept and scope of logistics, in the third part the performance improvement and performance measurement in logistics, in the fourth part the relations between the variables, in the fifth part the relations between the green logistics practices and the logistics performance were examined. Within the scope of the findings, it has been revealed that there is a significant relationship between green logistics practices and logistics performance in the sample where the research was conducted. In addition, differences in socio-demographic factors such as gender, age and marital status were found for the green logistics practices of the participants participating in the research.