Sosyoekonomik açıdan dezavantajlı olan beş yaş çocuklarının yılmazlık düzeyleri, problem çözme becerileri ve annelerinin ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining of the relations between resilience levels, problem solving skills and mothers' parental attitudes of socioeconomically disadvantaged children aged five
  1. Tez No: 692993
  2. Yazar: SÜMEYYE SAFALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL TANER DERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmada sosyoekonomik açıdan dezavantajlı olan beş yaş çocuklarının yılmazlık düzeyleri, problem çözme becerileri ve annelerinin ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu temel amaç doğrultusunda beş yaş çocuklarının yılmazlık düzeyleri, problem çözme becerileri ve annelerinin ebeveyn tutumları cinsiyet, kardeş sayısı, anne ve babanın öğrenim durumu, anne ve babanın yaşına göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Batman ili Merkez ilçesine bağlı sosyoekonomik açıdan dezavantajlı bölgelerde bulunan anaokullarındaki beş yaş çocukları oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri“Erken Çocuklukta Yılmazlık Ölçeği”,“Problem Çözme Becerisi Ölçeği”ve“Ebeveyn Tutum Ölçeği”ile elde edilmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde planlanmış ve yürütülmüştür. Verilerin analizinde t testi, tek yönlü varyans analizi (ANAVO), TUKEY testi ve Pearson Momenstler Çarpım korelasyonu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda, beş yaş çocuklarının yılmazlık düzeylerinin genel olarak yüksek olduğu, problem çözme becerisi düzeylerinin ise düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çocukların annelerinden elde edilen bulgulara göre annelerin çocuklarına karşı en çok demokratik tutum, en az izin verici tutum sergiledikleri görülmüştür. Çocukların yılmazlık düzeyleri ile baba yaş değişkeni arasında anlamlı farklılık bulunurken, cinsiyet, kardeş sayısı, anne yaş, anne ve baba öğrenim durumu değişkenleri arasında anlamlı farklılaşma bulunmamıştır. Beş yaş çocuklarının problem çözme becerisi düzeyleri ile değişkenler arasında anlamlı farklılaşma olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Annelerin çocuklarına karşı sergiledikleri demokratik tutumların sahip olunan çocuk sayısı, anne ve baba öğrenim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılaşma gösterdiği bulunmuştur. Çocukların yılmazlıkları ve problem çözme becerileri arasında pozitif yönlü orta seviyede bir ilişki, annelerin aşırı koruyucu tutumları ile çocukların problem çözme becerileri arasında negatif yönlü düşük seviyede bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the relationship between the resilience levels, problem solving skills and mothers' parental attitudes of socioeconomically disadvantaged children aged five. In accordance with this purpose, it is investigated whether the level of resilience of children five aged, their problem-solving skills and their mothers' parental attitudes show a significant difference according to gender, number of siblings, parents' educational levels and their ages. The study group of the research consists of five-year-old children in kindergartens located in socioeconomically disadvantaged regions of central district of Batman province in the 2020-2021 academic year. The data of the study has been obtained with the“Early Childhood Resilience Scale”,“Problem Solving Skills Scale”and“Parental Attitude Scale”. The research has been planned and conducted in the relational screening model. In the analysis of the data, t test, one-way analysis of variance (ANAVO), TUKEY test and Pearson Momenstler Product correlation have been used. In accordance with the results obtained in the research, it has been concluded that the resilience levels of children aged five are generally high, and the problem-solving skills are low. According to the data obtained from the mothers of the children, it has been seen that the mothers exhibit the most democratic attitudes the most and permissive attitudes the least towards their children. While there is a significant difference between the resilience levels of the children and the age variable of the father, there is no significant difference between the variables of gender, number of siblings, mother's age, mother and father's educational levels. It is concluded that there is no significant difference between the problem solving skill levels of children aged five children and the variables. It has been found that the democratic attitudes of mothers towards their children differ significantly according to the number of children they have and the mother's education level. It has been concluded that there is a moderate positive relationship between children's resilience levels and problem solving skills, and a low negative relationship between mothers' overprotective attitudes and children's problem solving skills.