Yükseköğretim resim-iş eğitimi ve tarih bölümü öğrencilerinin eleştirel düşünme becerileri arasındaki farklılıklar
Critical thinking skills of undergraduate students who are majoring in art education and in history
- Tez No: 692995
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RASİM BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Değişen dünyada hayatımızı her alanda etkileyen gelişmeler bireylerin sahip olmaları gereken bilgi ve becerilerde bu yönde farklılaştırmıştır. Bu gelişmelere ayak uydurabilmenin bir yolu da eleştirel düşünme becerileri gibi yaşadığımız yüzyılda kazanılması gerekli olan beceriler ile mümkün olacaktır. Bu araştırmada, görsel sanatlar eğitimi alan ve almayan yükseköğretim öğrencilerinin eleştirel düşünme beceri düzeylerini ortaya koyarak, onların eleştirel düşünme becerilerinin öğrenim görmekte oldukları bölüme göre anlamlı fark oluşturup oluşturmadığının saptanması ve değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda araştırmada öğrencilerin eleştirel düşünme becerileri ve alt boyutları ile cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi gibi değişkenler arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırma, 2018 – 2019 Öğretim yılı bahar yarıyılında, Bursa Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı ve Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü, birinci ve dördüncü sınıf düzeylerinde öğrenim gören öğrencileri kapsamaktadır. İlişkisel tarama modeline göre yapılandırılan bu çalışmada, öğrencilerin eleştirel düşünme beceri düzeylerini ölçmek amacıyla Robert H. Ennis, Jason Millman ve Thomas N. Tomko tarafından geliştirilen“Cornell Eleştirel Düşünme Testi Düzey Z”(CEDTDZ) kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin eleştirel düşünme beceri düzeylerinin düşük olduğu ve öğrenim görmekte oldukları bölüme göre istatiksel açıdan anlamlı bir fark göstermediği anlaşılmaktadır. Resim İş Eğitimi Anabilim Dalı birinci ve dördüncü sınıf düzeyleri arasında eleştirel düşünme beceri düzeyleri bakımından anlamlı bir fark görülmemiştir. Öğrencilerin eleştirel düşünme beceri düzeylerinde cinsiyetin ve sınıf düzeyinin etkili olmadığı görülürken yaş değişkeni karşılaştırmasında 25-30 yaş aralığı lehine farklılık görülmüştür. Sonuçlara göre öğretim programlarının öğrencilerin eleştirel düşünme becerileri geliştirilmesine destek olacak nitelikte yapılandırılmasının önemi ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the changing world, developments affecting our lives in all areas have also differentiated the knowledge and skills that individuals should have. A way to keep up with these developments will be possible with skills that must be acquired in the century we live in, such as critical thinking. In the literature, art education specifically has been claimed to be a contributor to creativity development and to critical thinking skills of students. The objective of this study is to examine and evaluate students' critical thinking skills whether it shows differences in terms of the higher education study areas. Accordingly, in this study, it was aimed to reveal the relationship between students' critical thinking skills and sub-dimensions; and variables such as gender, age, and year of study. The sample group consisted of Freshman and Senior students who are studying Art Education and another group studying History at Bursa Uludağ University in the Spring semester of 2019 academic year. The study was structured according to the relational screening model, and the“Cornell Critical Thinking Test Level Z”(CEDTDZ) developed by Robert H. Ennis, Jason Millman and Thomas N. Tomko was used to measure students' critical thinking skills. Results of the study revealed that, critical thinking skill levels of the students were low and there was no statistically significant difference according to their study majors. The results also showed no significant difference in critical thinking skill levels of the Freshman and Senior students within the group who are studying Art Education. Similarly, demographics such as gender and year of study made no particular difference in terms of students' critical thinking skill levels. The cohort of 25-30 age group showed a positive difference in terms of age variable comparison. It was concluded based on the results and supported with evidence that curricula should be designed specifically and should be structured to encourage and develop students' critical thinking skills.