Kayıt dışı ekonominın yoksulluk üzerindeki etkisinin ampirik analizi
Empirical analysis of the effect of the informal economy on poverty
- Tez No: 692996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EFE CAN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Genel anlamda kayda alınamayan faaliyetlerin bütünü olarak tanımlanan kayıt dışı ekonomi, ekonomik tahminlerin hatalı ölçülmesine sebep vermektedir. Kayıt dışı ekonomi ülkeleri; ekonomik, sosyal ve siyasi yönlerden etkilemektedir. Ülkeler açısından yarattığı olumsuz etkilerden (enflasyonu ve bütçe açığını artırması gibi) dolayı kayıt dışı faaliyetler ile mücadele etmek gerekmektedir. Kayıt dışı ekonominin yol açtığı sorunlardan birisi de yoksulluktur. Yoksulluk, özellikle düşük gelirli ülkelerde daha yüksek oranlarda olmasına rağmen küresel bir sorun olarak algılanmaktadır. Kayıt dışı ekonomi ile yoksulluk arasındaki ilişkiye yönelik literatür, iyimser ve kötümser görüş olmak üzere iki grupta toplanmıştır. İyimser görüş kayıt dışı ekonomi arttıkça yoksulluğun azalacağını, kötümser görüş ise bu durumun tersini savunmaktadır. Bu çalışmada gelir gruplarına göre 1995-2015 yılları aralığındaki dönem kapsamında kayıt dışı ekonominin yoksulluk üzerindeki etkileri statik (sabit ve rassal etkiler) ve dinamik panel veri yöntemleri (Sistem Genelleştirilmiş Momentler Yöntemi) kullanılarak analiz edilmiştir. Ekonometrik tahminlerde yoksulluk bağımlı, kayıt dışı ekonomi, GSYH, kamu tüketim harcamaları, vergi oranları, işsizlik oranları, devlet bütünlüğü, eğitim ve enflasyon oranları ise bağımsız değişkenler olarak ele alınmıştır. Analiz bulgularına göre, tüm ülke gruplarında kayıt dışı ekonomideki artış yoksulluk oranlarını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The informal economy, which is defined as the totality of unrecorded activities in general, causes economic estimates to be measured incorrectly. Informal economy countries; It affects economically, socially and politically. It is necessary to fight against unregistered activities due to the negative effects they create for countries (such as increasing inflation and budget deficit). One of the problems caused by the informal economy is poverty. Poverty is perceived as a global problem, although it has higher rates, especially in low-income countries. The literature on the relationship between the informal economy and poverty is divided into two groups as optimistic and pessimistic views. The optimistic view argues that as the informal economy increases, poverty will decrease, and the pessimistic view argues the opposite. In this study, the effects of the informal economy on poverty are analyzed using static (fixed and random effects) and dynamic panel data methods (System Generalized Moments Method) for the period between 1995-2015 by income groups. In econometric estimates, poverty-dependent, informal economy, GDP, public consumption expenditures, tax rates, unemployment rates, state integrity, education and inflation rates are considered as independent variables. According to the analysis findings, the increase in the informal economy increases the poverty rates in all country groups.