Spor tesislerine rekreatif amaçlı katılımda serbest zaman motivasyon faktörlerinin ve serbest zaman tatmin düzeylerinin incelenmesi
Investigation of leisure time motivation factors and leisure time satisfaction level regarding recreational participation in sports facilities
  1. Tez No: 692999
  2. Yazar: ESİN SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AJLAN SAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada spor tesislerine rekreatif amaçlı katılımda serbest zaman motivasyon faktörlerinin ve serbest zaman tatmin düzeylerinin incelenmesi amaçlandı. Araştırmanın evreni spor merkezlerine rekreatif egzersiz amacıyla katılan bireyleri kapsamaktadır. Maliyet ve ulaşılabilirlik unsurları da göz önüne alınarak araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde spor merkezlerine rekreatif egzersiz amacıyla katılan bireyler oluşturdu. Anket formu Google Formlar üzerinden katılımcılara ulaştırıldı ve gönüllü olarak araştırmaya katılımı esas alındı. Toplamda 275 kişiye ulaşılmış olup eksik ya da hatalı görülen 16 anket formu analizden çıkartıldı. Analiz için 259 anket formu uygun bulundu. Araştırmada ilgili verilerin toplanması için kullanılan anket üç bölümden oluştu. Birinci bölümde araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgiler formu, ikinci bölümde Serbest Zaman Motivasyon Ölçeği“LMS”(SZMÖ), üçüncü bölümde Serbest Zaman Tatmin (Doyum) Ölçeği“LSS”(SZTÖ) yer aldı. Elde edilen veriler SPSS 25.0 ve AMOS 21.0 paket programı kullanılarak istatistiksel analiz yapıldı. Spor tesislerine rekreatif amaçlı katılımda serbest zaman motivasyon faktörlerinin ve serbest zaman tatmin düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılan regresyon analizi sonucu serbest zaman motivasyon faktörlerinin serbest zaman tatminini arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the leisure time motivation factors and leisure time satisfaction levels regarding recreational participation in sports facilities. The population of the study includes individuals who attend sports centers for recreational exercise. The sample of the study consisted of individuals who participated in sports centers in Istanbul for recreational exercise in consideration with the cost and accessibility factors. The questionnaire form was delivered to the participants via Google Forms and their voluntary participation in the research was taken as basis. 275 individuals were contacted and 16 questionnaires that were found to be missing or incorrect were excluded from the analysis. 259 questionnaire forms were found suitable for analysis. The questionnaire used to collect the relevant data in the research consisted of three parts. The first part included personal information form created by the researcher, the second part included Leisure Time Motivation Scale“LMS”and the third part consisted of Leisure Time Satisfaction Scale“LSS”. The data obtained was statistically analyzed using SPSS 25.0 and AMOS 21.0 package software. As a result of the regression analysis conducted in order to investigate the leisure time motivation factors and leisure time satisfaction levels regarding recreational participation in sports facilities, it has been found out that leisure time motivation factors increases leisure time satisfaction.