Yükseköğretim gençliğinin boş zamanlarını değerlendirme alışkanlıkları üzerine bir araştırma (Muğla ili örneği)
A Study on the evaluation of recreation habbits of university student end participation to the tourism (A Sample of Muğla city)
  1. Tez No: 59908
  2. Yazar: SÜMMANİ EKİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MANSUR ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
97 ÖZET Bu çalışmada Muğla Üniversitesinde öğrenim gören 2,3,4'ncü sınıf öğrencilerin boş zamanlannı değerlendirme alışkanlıklan ve turizme katılımlan konusunda, turizm etkinliklerini yerini belirlemek amacı ile ilgili genel bir inceleme yapılmıştır. Bu öğrencilerin kişisel özellikleri, boş zaman etkinliklerine yönelik okul ve yöre imkanlan öğrencilerin rekreasyon alışkanlıklan ile beklentileri araştırılmıştır. Araştırma sonuçlanna göre, Muğla Üniversitesi öğrencilere yeterli rekreatif ortamların sunulmadığı, yönetimin boş zamanlar konusunda ilgisiz kaldığı, okul tesislerin yetersiz olduğu ve öğrencilerin çoğunun rekreasyon ihtiyacının giderilemediği belirtilmiştir. Sonuçta, Muğla nüfusunun %10'u olan Muğla Üniversitesi öğrencilerinin sahip oldukları enerjiyi; boş zamanlarında olumlu yönde harcayabilecekleri ortamların; ve imkanlann oluşturulması gerektiğini ve bu konuda daha bilinçli planlama yapılması ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Çözüm olarak, ilgili kuruluşlarla işbirliğine gidilmesi, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü, Turizm Bakanlığı ve Yerel Yönetimle ortaklaşa bir rekreasyon merkezi oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY in this investingatigotion, the students of the second the third and the fourth classes of Muğla University were randomly chosen as subjects so as to evaluate their free-time habits and participation in tourisim activities. The purpose of study was firstly to determine the place of tourism facilities in this general examination. Secondly, students' in dividual features, free-time activities, expectations and presented local facilities in connection with maximizing students recreational activities, as aimed factors in this study.were investigated. According to results and findings of our investigation, muğla university and its authorities are not inthe position of providing and satisfying enough facilities for the students in order to folfil students expectations regarding free-time activities. In conclusion.since muğla university students form %10 percent of muğla city population.the resolts and findings have been given above urge and demand the authorities(university,local and state) to provide: a-) a number of sport fields.materials.financal supports and gualified experts;b-)applicable support policies;and c-)ground for their multi-participation in building new recreactional centers.