Türkiye'de kentsel yaşam kalitesi üzerine literatür değerlendirmesi
Assessment of the literature on urban quality of life in Turkey
- Tez No: 693043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI YÜCEL BATMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kentsel yaşam kalitesi; Pek çok benzerliği olmakla birlikte her ülkede kendine özgü sorunları olan ve düzeltilmedikçe insanların yaşam kalitesini düşüren, şehrin ihtiyaçları karşılanırsa yaşam kalitesini yükselten bir olgudur. Bu nedenle kentsel yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yönelik pek çok çalışma bulunmaktadır. Araştırmada, kentsel yaşam kalitesine yönelik yapılmış çalışmaların eleştirel bir yaklaşımla sentezini sunmak ve kentsel yaşam kalitesine yönelik çalışmalar yapacak olan uzmanlara ileride yapılacak araştırmalara rehberlik edecek öneriler geliştirmektir. Bu araştırmada kentsel yaşam kalitesi ile ilgili makale ve tez çalışmalarını incelemek için nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş; Yönteme uygun olarak veri toplama ve analizi yapılmıştır. Araştırmada, 1998 – 2021 yılları arasında Yükseköğretim Kurulu Tez Merkezinde bulunan tezlerden ve 2006-2020 yılları arasındaki DergiPark veri tabanlarındaki makalelerden yararlanılmıştır. Veri tabanlarında;“Kentsel Yaşam Kalitesi”, kavramı anahtar kelime olarak kullanılmıştır. Bu kapsamda 35 lisansüstü tez, 11 doktora tez ve 37 makale belirlenmiş ve tamamına ulaşım sağlanmıştır. Araştırmada incelenen çalışmalar içerik analizi ile oluşturulmuştur. Çalışmaların analizinde frekans ve yüzde dağılımları kullanılmıştır. Ülkemizde konu ile ilgili çalışmalar her geçen yıl daha da artmakta ve yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik araştırmalar yapılmaktadır. Kentsel yaşam kalitesinin artırılması, bireylerin ve toplumun kullandığı alanları istenilen doyuma yaklaştıracaktır. Artan yaşam kalitesi, sosyal, ekonomik ve politik düzenin istikrarlı bir şekilde yükselmesini sağlayacak ve ideal şehrin oluşumunu hızlandıracaktır.
Özet (Çeviri)
Urban quality of life; Although it has many similarities, it is a phenomenon that has unique problems in each country and reduces the quality of life of the people unless it is corrected, and increases the quality of life if the needs of the city are met. For this reason, there are many studies aimed at improving the quality of urban life. In the research, it is to present a synthesis of studies on urban life quality with a critical approach and to develop suggestions that will guide the experts who will conduct studies on urban life quality for future research. In this research, qualitative research method was preferred to examine the articles and thesis studies on urban life quality; Data collection and analysis was carried out in accordance with the method. In the research, the theses in the 1998-2021 Higher Education Council Thesis Center and the articles in the 2006-2020 other dergiPark databases were used. In databases; The term“Urban Quality of Life”has been used as a key word. In this context, 35 graduate theses, 11 doctoral theses and 37 articles were determined and access was provided to all of them. The studies examined in the research were created by content analysis. Frequency and percentage distributions were used in the analysis of the studies. In our country, studies on the subject are increasing more and more every year and searches are carried out to increase the quality of life. Increasing the quality of urban life will bring the areas used by individuals and society closer to the desired satisfaction. Increasing quality of life will ensure the steady rise of the social, economic and political order and accelerate the formation of the ideal city.